avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate ByOn

Activitate ByOn

daca pensia alimentara stabilita la 70 ron in 2004 nu a mai fost trimisa din ianuarie 2009 se poate cere in instanta acum marita de la acea data?(ian 2009) .daca persoana care trebuia sa trimita acesti bani i-a trimis dupa ce a aflat ca a fost data in judecata pt neplata si pt marire din data cind a trimis ultima oara.dar cum a primit citatia a trimis banii din urma mai putem sa cerem azi in instanta sa trimita marirea din urma?:bow:
Răspuns la discuția salariul neplatit
scuze.stam in bucuresti.
unde trebuie sa mergem?
Răspuns la discuția salariul neplatit
unde mai exact?unde e sediul?multumesc
buna seara.o prietena a lucrat la o pizerie(bucatar) ..la interviu patronul i-a spus ca o sa lucreze 2 zile cu 2,pe 10 milioane.a inceput munca pe 10 012010 iar a doua zi patronul i-a spus sa vina in fiecare zi la un program mai mic pina gaseste om si pt tura cealalta .ea s-a dus dar fiind treaba tot la 12 noaptea venea acasa.pe data de 20 01 a luat salariul,i s-a calculat la cite ture a avut,nu a mai contat ca a venit totusi mai multe zile la rind.salariul se dadea la ce a muncit de pe 1 pe 15 in ziua 20,iar de pe 15 pe 30 in data de 15 ia a luat doar pe 20.s-a intimplat ca fata a fost urmarita de fostul ei prieten care avea un comportament violent si o teroriza pe drum.chiar a luato la el acasa (incercind sa se impace cu ea)cu forta .fata in 26 01 a plecat mai devreme de la munca pina sa vina prietenul cel violent si s-a refugiat la mama ei.a doua zi trebuia sa mearga iar la munca dar fiindui frica maicasa l-a sunat pe patron ,i-a spus care sint problemele si l-a rugat sa o mute in alta locatie pt un timp sau sa intrerupa pt o perioada.acesta a spus ca nu e problema lui si ca daca nu vine in acea zi la munca nu-i mai da restul de bani.bineinteles ca nu s-a dus.acum dupa ce s-au calmat lucrurile patronul a fost intrebat daca o mai primeste la munca la care normal el a spus ca nu.a fost rugat sa-i dea restul de bani si el a refuzat spunind ca cine pleaca fara preaviz nu mai ia nici un ban.dar ea nu a semnat nici un contract.nici pe chestia asta si nici macar nu ia cerut buletinul.spunindui-se acest lucru el araspuns ca a fost in proba.dar ce proba nu se plateste?si platesti 6-7 zile in proba si restul nu?nu sint foarte multi bani dar pe criza asta si mai ales ca sint bani munciti nu cersiti va rog mult de tot sa ne dati niste sfaturi unde ar trebui sa mearga si ce sa faca pt asi primi banii.asteptam cu nerabdare sfaturile .imi cer scuze pt mesajul asa lung:sorry:
Răspuns la discuția pot beneficia de indemnizatie?
MULTUMESC MULT PT LAMURIRI
Răspuns la discuția pot beneficia de indemnizatie?
da am cim din" 17 09 2009 pina in 6 10 2010 (pina la intoarcerea titularului de post)".eu am hotarit sa fac un copil dar nu stiu daca o sa nasc chiar pina la acea data sau o sa mai dureze o luna-doua ,deci daca in acea data sint in prenatal ce ar trebui sa fac/sa ma duc imediat la ajofm?scuze pt insistenta:">
Răspuns la discuția pot beneficia de indemnizatie?
acest contract a incrput in 17 09 2009deci da am stagiu de cotizare de 12 luni.dar daca la acea data eu sint in prenatal mai este nevoie sa ma duc la ajofm?
:wassat:buna ziua.am si eu urmatoarea problema :in contractul meu de munca scrie ca ar trebui sa se incheie pe 6 10 2010 la intoarcerea titularului de post(care este in cic).eu incerc sa fac un copil si as vrea sa beneficiez de 85% din salariu,daca eu in 6.10 2010 sint in 7-8 luni ce fac pina la nasterea copilului?nu cred ca firma ar fi de acord sa-mi mai prelungeasca contractul.sau daca persoana respectiva s-ar intoarce mai devreme la munca?va rog mult dati-mi si mie un sfat.
am un contract de munca de 2 ore pe zi pe perioada determinata cu o firma.nu au vrut sa-l faca la valoarea reala ,au facut la200 ron ca sa nu plateasca prea mult la stat.eu am fost zilele astea sa-i rog sa-mi faca pe un salariu mai mare(fiind de acord sa suport cheltuielile suplimentare),macar pina obtin un imprumut.am inteles ca patroana s-a certat cu asociata ei si fiecare vrea sa renunte la afacere spunind ca or sa vina plati mari din urma.deci din discutiile lor reiese ca firma nu are darile pt angajati platite catre stat.deci asta inseamna ca nici pt mine.eu sint gravida in prima luna.daca ele nu mi-au platit taxele catre stat eu pot sa mai beneficiez de indemnizatia de nastere ?va multumesc anticipat pt raspunsuri pe care le astept cu sufletul la gura:stunned:
Răspuns la discuția 85%din net sau din brut?
doamna angel 2007 va multumesc mult pt raspuns.:vishenka: