avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate teofillaze

Activitate teofillaze

Discuție Concediu studii
Tanar salariat intr-o banca ,, a statului roman", in anul II de doctorat ar avea nevoie de un an de concediu pentru finalizarea studiilor( anul III e deosebit de greu si nu poate merge in paralel serviciu -studii).Poate obtine din partea institutiei unde lucreaza un asemenea concediu?Cu plata, fara plata? I se poate retine postul timp de un an pentru a reveni pe post dupa examenul de doctorat?

Multumesc mult , pentru un raspuns avizat.
Va multumesc din suflet, pentru toate sugestiile!
Am cumparat din Targul de masini, cu contract de vanzare-cumparare, o masina second-hand, 2006, adusa recent, cu numere rosii. A expirat timpul de circulatie cu numere rosii si masina trebuie inscrisa in circulatie in Romania. Nu are ,,TZOL" si de la politie ni s-a spus ca aducatorul in tara sa dea o declaratie ca masina a fost adusa pe trailer. Aducatorul in tara, aceeasi persoana cu vanzatorul nu vrea sa dea o asemenea declaratie. Ce sa fac, in aceste conditii? Ce masuri pot intreprind impotriva acestui vanzator rau-voitor?
Am castigat in recurs la CA un litigiu de munca,(legea 221 /2008 celebra majorare cu 50% a salariilor bugetarilor), ultima dezbatere fiind in 21 februarie 2012. Nici pana azi 21 iunie 2012 nu ne-au trimis Hotararea.( am reprezentat ca salariat un numar de 20 de colegi aflati cu totii in aceeasi situatie). Ce trebuie sa intreprindem in continuare?
Multumim pt. raspuns!
Răspuns la discuția Drepturi salariale
Cu deosebita stima, domnilor,

Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile primite! Promptitudinea Dvs.,concizia si claritatea raspunsurilor ma ataseaza si mai mult de Avocatnet.ro, caruia ii multumesc respectuos, de asemenea!
Am un proces pe rol la Curtea de Apel,pe civil, in recurs facut de parat.La ultimul termen de judecare in recurs, nu m-am putut prezenta din cauza de boala.Nici paratul nu s-a prezentat. Completul de judecare a recursului facut de parat, a suspendat cauza, desi in cerere eu am specificat dorinta mea de judecare in lipsa.( cf. art. 242, al.1,2 Cod Proc. Civila).
Va rog, spuneti-mi ce demersuri trebuie sa intreprind in continuare.
Multumesc mult pt. raspuns!
Cu deosebita stima,
Z.
Vreau sa-mi construiesc un pavilion apicol stationar ( o magazie de depozitat scule si material apicol-stupi, rame, centrifuga, etc, un dormitor pt, stupar, spatiu pt.extras mierea-etans ca sa nu poata intra albine-observator zbor si comportament albine, etc) pe un teren proprietate particulara in suprafata de un iugar.(56 ari, 5600 m.patrati)
Ce trbuie sa fac? Cui sa ma adresez pt. aprobari?

Multumesc anticipat pt. un eventual raspuns documentat!
Răspuns la discuția Drepturi salariale
Cu deosebita stima si cu mult respect, va multumesc pt. raspunsurile competente si la obiect! Imi sunt de mare ajutor amanuntele si precizarile Dvs.!

Am castigat la Curtea de Apel ,,disputa" pe legea 221/2008, privind majorarea cu 50% a salariilor personalului didactic, impotriva ,,angajatorului", a Consiliului Local si a institutiei Primarului.Primarul a facut recurs in termen legal impotriva hot. C.Apel.
In ce consta intampinarea pe care sunt obligat sa o depun cu cel putin 5 zile inaintea termenului de rejudecare?( multumesc foarte mult pt. amabilitatea de a-mi trimite un raspuns!)
Multumesc din tot sufletul pentru raspuns.
Stimate d-le avocat, v-am trimis si un mail pe MP.

Cu deosebita stima,
Z.