Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariale

Am castigat la Curtea de Apel ,,disputa" pe legea 221/2008, privind majorarea cu 50% a salariilor personalului didactic, impotriva ,,angajatorului", a Consiliului Local si a institutiei Primarului.Primarul a facut recurs in termen legal impotriva hot. C.Apel.
In ce consta intampinarea pe care sunt obligat sa o depun cu cel putin 5 zile inaintea termenului de rejudecare?( multumesc foarte mult pt. amabilitatea de a-mi trimite un raspuns!)
Art. 115-Cod Procedura civila
Intampinarea va cuprinde:
1. exceptiile de procedura ce paratul ridica la cererea reclamantului;
2. raspunsul la toate capetele de fapt si de drept ale cererii;
3. dovezile cu care se apara impotriva fiecarui capat de cerere; cand va cere dovada cu martori, paratul va arata numele si locuinta lor;
4. semnatura.

Art. 116
La intampinare se vor atasa atatea copii de pe intampinare cati reclamanti sunt; de asemenea se va alatura acelasi numar de copii certificate de pe inscrisurile pe care se sprijina, mai mult un rand de copii pentru instanta.
Daca mai multi reclamanti au un singur reprezentant, sau un reclamant sta in judecata in mai multe calitati juridice, se va depune la dosar pentru aceste parti cate o singura copie.
Buna ziua,
Evident functie de ce temeiuri au fost initiate in fond , va trebui ca in rejudecare sa aduceti argumente mult mai puternice care sa va intareasca intampinarea.
Asemenea sa nu uitam ca prin intampinare se pot ridica EXCEPTII!!!
Mult succes:luck:
Cu stima,
teofillaze a scris:

Am castigat la Curtea de Apel ,,disputa" pe legea 221/2008, privind majorarea cu 50% a salariilor personalului didactic, impotriva ,,angajatorului", a Consiliului Local si a institutiei Primarului.Primarul a facut recurs in termen legal impotriva hot. C.Apel.
In ce consta intampinarea pe care sunt obligat sa o depun cu cel putin 5 zile inaintea termenului de rejudecare?( multumesc foarte mult pt. amabilitatea de a-mi trimite un raspuns!)

Aşa cum s-a precizat, art.115 C.proc.civ. prevede elementele minime si absolut necesare pe care trebuie sa le cuprindă intampinarea .
Insa in raport cu interesele paratului si pentru a pune in evidenta caracterul sau de replica la cererea de chemare in judecata , intampinarea va putea cuprinde si alte elemente : numele (denumirea) partilor, obiectul cererii de chemare in judecata (aratat de catre reclamant), instanta sesizata cu solutionarea litigiului si numarul dosarului (mentionate pe citatie).

Prin intampinare,veti putea arata toate exceptiile procesuale, atat cele de procedura, cat si cele de fond, pe care le intelege sa le invoce , chiar daca in text se face referire doar la exceptiile de procedură .

Prin raspunsul la toate capetele de fapt şi de drept, veti cauta sa demonstrati ca
pretentiile reclamantului sunt neintemeiate, in intregime sau in parte , deci va veti apara in
fond .
Insa, pentru a combate pretentiile reclamantului si pentru a convinge instanta ca ceea ce sustine este adevarat, trebuie sa faceti dovada, intrucat nu este suficient doar sa afirmati ceva. In acest sens, veti arata prin intampinare mijloacele de proba cu care va aparati, transformanduvae in reclamant in raportul probatoriu.

Cu deosebita stima si cu mult respect, va multumesc pt. raspunsurile competente si la obiect! Imi sunt de mare ajutor amanuntele si precizarile Dvs.!