avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Activitate aa

Activitate aa

Răspuns la discuția Reclamatie pentru munca la negru
am vazut ca se sanctioneaza si cel care lucreaza la negru nu doar angajatorul dar ma se pot face si exceptii?eu nu as mai fi lucrat de atunci dar daca mi-au spus sa mai stau macar pana la sfarsitul lunii m-am gandit ca pe 31 imi vor incheia contractul.adica din partea mea nu a fost ceva voit
buna ziua, am si eu o problema: am fost dat afara de curand de la firma la care lucram. in decizia prin care am fost anuntat scria : ''se sanctioneaza cu desfacerea disciplinara a contractului de munca sanctiune ce va intra in vigoare incepand cu data luarii la cunostinta'', am semnat de luare la cunostinta atunci dar necunoscand exact codul muncii, si fiind intrebat de catre superiori pana pe ce data voi mai sta, eu crezand ca voi sta in preaviz, am mai lucrat 2 saptamani de la acea data.cand am predat totul la sfarsitul lunii mi s-a spus ca voi fi platit doar pe jumatate de luna adica pana la data la care am luat cunostinta de decizie pt ca atunci mi-au incheiat contractul.asta inseamna ca am lucrat 2 sapt la negru, dar mi-au emis avize pentru marfa si am emis facturi si chitante cu numele meu in aceasta perioaada.ce pot face in acesta situatia pentru a-mi lua banii pe intreaga luna? si daca voi face reclamatie la itm voi fi si eu sanctionat?
buna ziua! daca am fost concediat pentru ca s-a restructurat postul pe care am lucrat eu, beneficiez de salariu compensatoriu? am citit in lege ca da dar ce trebuie sa fac daca nu am primit ?