avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Activitate popeasca

Activitate popeasca

#-o#-o#-o#-o
cu alte cuvinte, ar trebui sa dam in judecata inspectoratul general????

multam
Buna ziua!

in data de 18 februarie am depus 3 sesizari la sediul Insectoratului General, avem numere de inregistrare. S-au implinit cele 30 de zile si nu ne-a contactat nimeni, am lasat pe sesizari, adrese postale, de e-mail si nr de telefoane. Vineri am sunat eu la registratura, si nu era inregistrat nici un raspuns. Sunt obligati ei sa ne contacteze, nu-i asa?

Ce se intampla in acest caz?

Cu multumiri d'avance,

Miha
neatza!

ok, deci stau cumintica in CIC1.

si pentru ca se ridica o alta intrebare: poate fi cuantumul CIC1 considerat baza de calcul pentru CIC2?


multam fain.
multumesc frumos. am citit ce mi-a trimis tudorvaleriu si am inteles...eu initial ma oprisem la "medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni" #-o#-o

si eu as mai avea o intrebare, vis a vis de situatia mea. Vreau sa intru de la 1 iulie in prenatal. Pana in februarie 2009 am avut salariu neintrerupt, si apoi, adica, martie, aprilie, mai si respectiv iunie 2009 am beneficiat/beneficiez de CIC cu un cuantum plafonat de 4000 ron.

asta inseamna ca din martie 2009 mi-am pierdut calitatea de aisgurat???? am intrebat pe cineva la Directia de Munca (nu mai stiu exact cum se numeste, cei care s eocupa de CIC) si mi-a zis ca este venitul asimilabil (lucru care l-am intels si din ce am citit pe forum) dar se plateste si cotizatia pentru a beneficia de concediu medical???

daca nu , se poate aplica urmatoarea regula:

baza de calcul a indemnizaţiei de maternitate se constituie din media veniturilor lunare pe baza cărora s-a calculat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calităţii de asigurat, cu respectarea prevederilor art. 10 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005.

mi-ar conveni, intrucat as lua 85% din 7200, ceea ce e mult mai mult decat 4000 ron.:D

scuze pentru insistente, dara gasesc ca forumul este super si sunteti si foarte prompti si foarte Profesionisti =D>=D>=D>
va multumesc frumos pentru raspuns.

Iata adresa mea de mail "editat"
Hello,

lucrez intr-o institutie de stat, sunt in CIC pentru bb1, si sunt insarcinata cu bb2. as vrea sa opresc CIC-ul si sa intru in concediu prenatal, intrucat este 85% din brut si mi-ar conveni mai mult...dar mi-e un pic teama intrucat nu sunt convinsa ca cei de la noi de la personal calculeaza cum trebuie concediu. Mentionez ca eu am mai avut CIC-ul intrerupt pana in luna februarie 2009, si am avut salariu chiar sume foarte importante.

Dar iata situatia unei colege : a intrat in prenatal la 1 aprilie 2009, si i s-a calculat concediul prenatal luand in calcul veniturile pe ultimele 6 luni. Numai ca are luni in care a avut venituri mai mari de 7200 ron (limita maxima, adica 6 luni *venit mediu pe economie) si luni in care a avut mai putin de 7200 ron. ideea este ca dna de la personal nu a facut media veniturilor, si sa aplice 85%. ci al uat foecare luna in parte a plafonat acolo unde era cazul, si apoi a aplicat 85%...asa s-au pierdut banuti.

caz concret:


octombrie 2008- 11 700 ron (brut)

noiembrie 2008- 12 500(brut)

decembrie - 4 200(brut)

ianuarie - 4 200(brut)

februarie- 4 200(brut)

martie- 4 200(brut)

TOTAL = 41 000/ 6 = 6833 ( este sub plafonul de 7200)

aplicand 85% ar fi trebuit sa primeasca 5808 lei

DAR NU S-A INTAMPLAT ASA.:D

cei de la personal au calculat lunilie octombrei si noimebrie cu 7200 (plafonate) si restul cu 4200 ron, si i-a revint un venit de 4420 RON. #-o#-o#-o

ESTE CORECT????

sper ca ati inteles situatia..ideea este ca as vrea sa pot avea aceste norme metodologice din care sa reiasa ca trebuie facuta media veniturilor pe ultimele 6 luni. Ma puteti ajuta? sau a mai fost cineva in situatie?:">

cu multumiri d'avance,