avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate gucci_20

Activitate gucci_20

Vreau sa ma inscriu la un site bulgaresc , primesc un subdomeniu unde imi desfasor activititatea. Pentru ca sa aiba acces cineva pe subdomeniul meu trebuie sa cumpere un abonament, site-ul isi opreste un comision iar eu primesc restul in SKRILL . Eu vreau sa fiu in regula si ma intereseaza cum o pot face ca persoana fizica
Răspuns la discuția stabilire alcoolemie in sange
Si daca s-a efectuat recoltarea de sange la mai mult de 2 ore de cand s-a facut testul cu etilotestul e ceva normal?
Salut,
as vrea si eu niste informatii in legatura cu stabilirea alcoolemiei in sange, care este termenul maxim de examinare cu alcool-testul sau recoltare de sange in vederea stabiliri alcoolemiei in sange dupa producerea unui accident auto
Răspuns la discuția permis suspendat
deci accidentul s-a produs pe raza judetului vaslui, procesul ar trebuie sa se fie la barlad, insa el nu poate sa se desfasoare din cauza calculului retroactiv a probelor de sange care lipseste la dosar, din cate am inteles de la agentul de politie el este facut insa ministerul care trebuia sa plateasca pentru acestea analize nu a mai virat banii. Si cred dupa mine ca dupa un an si cateva luni ar trebui sa stiu care e situatia dreptului meu de a conduce, am sau nu mai am acest drept??
Buna ziua, cer si eu parerea dumneavoastra intr-un caz:
In octombrie 2008 mi s-a suspendat permisul pentru conducerea sub influenta alcolului in urma careea m-am rasturnat pe un drum public. Nu au fost victime , in urma testari cu alcoltestul dupa 4 ore a rezultat 0.77 in aerul expirat. Agentul de politie a cerut preluarea de sange pentru calculul retroactiv la Medicina Legala Iasi. Pana acum nu am primit nici un rezultat, dosarul se afla la postul de politie din localitatea in care am facut accidentul. Pot sa ii dau in judecata pentru intarzierea procesului?
Răspuns la discuția CEI DE FACUT?
ideea e ca a trecut mult timp (peste 7 luni) si acel rezultat retroactiv nu mai vine, drumul mai mult ca sigur nu este public, cat timp poate dura retinerea permisului , pentru ca dosarul nu pleaca mai departe din cauza asta
Discuție CEI DE FACUT?
Buna,
Am pe fratele meu care a avut un accident sub influienta bauturilor alcoolice pe un drum de tara ( un drum pe un camp format in urma circulatiei mai frecvente a carutelor). S-a rasturnat cu masina , cineva a sunat la 112 le-a spus ca sunt 5 morti fara sa verifice acest lucru insa nu a fost nici o victima totul intamplandu-se in urma unui derapaj la viteza mica , au venit pompieri, ambulanta si politie, l-au gasit cu alcool in aerul expirat 0.72 , a dat declaratii ( in declaratie a specificat ca s-a urcat la volan in urma unui telefon dat de acasa cum ca s-ar fi intamplat ceva grav si trebuie sa ajunga neaparat ) , tot balamucul a durat aprox. 2 ore dupa care a fost dus pentru recoltarea sangelui, asta a fost prin noiembrie anul trecut , s-a spus sa se astepte calculul retroactiv , acus se face anul si nici un rezultat , as vrea sa stiu ce s-ar putea intampla i se suspenda permisul , dosar penal ....
Răspuns la discuția voi lua somaj????
in legatura cu somajul indelinesc toate conditiile dar se bat cap in cap cele doua pensia cu somajul, iar salariul care l-am luat e mai mare decat se specifica mai sus , iar chestia cu trebuia sa anunt casa de pensii chiar nu am stiut , desi am 2 ani jumate de cand muncesc nu am primit nici o decizie sau instiintare de la fisc sau eu stiu de unde
Răspuns la discuția voi lua somaj????
nu am 21 de ani impliniti in martie si asta e prima luna care imi vine pe numele meu
Răspuns la discuția voi lua somaj????
daca dosarul a fost facut pe numele meu si pensia a venit pe numele mamei beneficiarul nu era ea? de luna asta a inceput sa vina pe numele meu