avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate GYANYNA

Activitate GYANYNA

Buna ziua,
Am depus actele pentru somaj si mai am nevoie de stagiul de cotizare .Intrebarea mea este angajatorul are obligatia de a elibera stagiul de cotizare cnf legii sau trebuie sa fac o cerere pentru a mi se elibera stagiul de cotizare? mentionez ca am solicitat eliberarea stagiului de cotizare telefonic si nu prin cerere scrisa.
Astept un raspuns.Va multumesc frumos
Discuție sesizare ITM
Vreau sa fac o sesizare la ITM ,pentru ca angajatorul refuza sa-mi elibereze in urma cererilor facute stagiul de cotizare pentru a putea beneficia de somaj.As dori sa stiu unde trebuie sa fac sesizarea la ITM Brasov sau la ITM Bucuresti?
Mentionez ca sediul firmei este in Bucuresti,iar eu am lucrat la punctul de lucru in Brasov.
Astept un raspuns.Va multumesc frumos.
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Am depus dosarul pentru acordarea indemnizatiei de somaj in data de 25 Martie anul curent si nu am posibilitate sa beneficiez de banii de somaj si nici de adeverinta pentru pentru internare in spital , pentru ca nu am certificarea stagiului de cotizare din alta localitate ,din Bucuresti.Precizez ca,de la Somaj Brasov mi s-a spus ca s-a trimis o adresa oficiala catre Bucuresti ,dar nu mi-au dat detalii privind data trimiterii .
Mentionez ca am depus toate actele necesare,inclusiv adeverinta eliberata de Serviciul de Resurse Umane din Bucuresti,in care se specifica sumele reprezentand contributia individuala si contributia datorata pe ultimele 12 luni.
Am trimis o adresa personal catre somaj Bucuresti in care am cerut certificarea stagiului de cotizare,dar nu am primit nici un raspuns.Catre cine sa ma mai adresez?,am nevoie urgent de certificare stagiului de cotizare.Astept un raspuns.Va multumesc frumos.