Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... certificare stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

certificare stagiu de cotizare

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Am depus dosarul pentru acordarea indemnizatiei de somaj in data de 25 Martie anul curent si nu am posibilitate sa beneficiez de banii de somaj si nici de adeverinta pentru pentru internare in spital , pentru ca nu am certificarea stagiului de cotizare din alta localitate ,din Bucuresti.Precizez ca,de la Somaj Brasov mi s-a spus ca s-a trimis o adresa oficiala catre Bucuresti ,dar nu mi-au dat detalii privind data trimiterii .
Mentionez ca am depus toate actele necesare,inclusiv adeverinta eliberata de Serviciul de Resurse Umane din Bucuresti,in care se specifica sumele reprezentand contributia individuala si contributia datorata pe ultimele 12 luni.
Am trimis o adresa personal catre somaj Bucuresti in care am cerut certificarea stagiului de cotizare,dar nu am primit nici un raspuns.Catre cine sa ma mai adresez?,am nevoie urgent de certificare stagiului de cotizare.Astept un raspuns.Va multumesc frumos.
Dovada stagiului de cotizare se face,de regula,cu carnetul de munca.Incepand din 2001 se poate face si cu documente emise de catre Directiile de evidenta a contribuabililor din cadrul Caselor de pensii.
Daca anumite perioade contributive nu au fost inscrise in carnetul de munca ,dovada acestor stagii se face si cu adeverinte,care vor completa aceste inscrieri.
Aceste adeverinte se obtin de la unitatea angajatoare.

Daca ati trimis o adresa catre somaj,poate acestia nu au cum sa va ajute,cata vreme aveti nevoie de certificarea stagiului de cotizare.
Este doar o parere si sper sa va ajute.
In situatie similara cu dvs eu am asteptat 4 luni pana a ajuns stgiul certificat din alt judet la brasov.
Nu prea aveti ce face, pentru ca acest circuit de certificari se face intre AJOFM-uri, doar sa rugati ajofm bv sa mai trimita inca odata adresa catre bucuresti, sau daca aveti pe cineva in bucuresti care poate mereg sa insiste acolo pentru rezolvarea mai rapida.

Privind asigurarea de sanatate, sa stiti ca in primele 3 luni dupa incheierea contractului de munca ramaneti inca in sistem ca asigurat.
Iar daca aveti nevoie urgent de o adevrinta de asigurat de la somaj, va sfatuiesc sa mergeti sa discutati, pentru ca daca indepliniti conditiile si in afara stagiului din bucuresti, vi se poate da o adeverinta chiar si inainte de validarea dosarului.
Nu atiu toate amanuntele dosarului dvs dar incercati sa discutati despre situatia dvs daca aveti nevoie de internae, sunt convinsa ca veti gasi rezolvare acolo.