avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate Rife

Activitate Rife

Răspuns la discuția Cum se imparte?
Multumesc pt raspuns.
Răspuns la discuția Cum se imparte?
Rife a scris:

Deci o sa am o cota din dreptul de proprietate. Acum ce ma intereseaza mai mult cum pot scoate cel mai mult din aceasta "afacere". Daca vreau pot sa cer pt partea mea de ex. 15.000 euro? Si fratele meu sa nu obtina intreaga casa pana nu-mi plateste? Deci cum il pot forta sa-mi plateasca o suma cat de cat reala?




Dati-mi va rog frumos un sfat, se sa fac in situatia de fata?
Răspuns la discuția Cum se imparte?
Deci o sa am o cota din dreptul de proprietate. Acum ce ma intereseaza mai mult cum pot scoate cel mai mult din aceasta "afacere". Daca vreau pot sa cer pt partea mea de ex. 15.000 euro? Si fratele meu sa nu obtina intreaga casa pana nu-mi plateste? Deci cum il pot forta sa-mi plateasca o suma cat de cat reala?

Răspuns la discuția Cum se imparte?
Totusi mai am o intrebare care a ramas fara raspuns.

Partea mea din casa care voi obtine dupa succesiune (acel 1/2 din 3/8) pot s-o folosesc dupa bunul meu plac, s-au pot fi fortat prin instanta sa-l vand?
Răspuns la discuția Cum se imparte?
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Cum se imparte?
Da... Numai ca un astfel de certificat nu pot obtine, ar trebui sa duc mama la judet (35 km), iar ea e genul care nu iese nici din casa. Eventual cu forta, dar acolo-i fratele meu sa-l apere.

Cat timp castig daca nu ma prezint la succesiune?

Si acea 3/8 parte, pe care osa-l am ma poate obliga prin instantasa il vand?
Răspuns la discuția Cum se imparte?
Brom a scris:

Domnule Rife,

Este o prolema foarte complicata. casa este doar a mamei. Tatal avea un drept de creanta pentru sumele de bani platite fratilor mamei si investite in casa. La succesiune doar acel drept de creanta se va imparti, nu si casa, care apartine mamei.


Deci inseamna ca planul fratelui meu e fezabil, legea ii da posibilitatea sa faca ce vrea. Iar pe mine nu ma apara nimic?
Răspuns la discuția Cum se imparte?
Brom a scris:

Daca binevoiti sa ne spuneti si modul de dobandire, poate va putem raspunde. Daca e mostenire e bun prorpiu. Daca e vanzare-cumparare e bun comun. Nu stiu de ce am impresia ca e o speta ipotetica, nici macar asupra continutului intrebarii nu sunteti foarte hotarat. Ne testati ? Initial intrebati cum se imparte, acum daca e bun comun? Va hotarati totusi asupra intrebarii si ne spuneti care este modul de dobandire? Nu e neaparat necesar sa ne raspundeti, doar daca vreti un raspuns corect.


Multumesc pt raspunsuri. Nu, nu va testez, imi pare rau daca v-am facut aceasta impresie.

Am ajuns intr-o situatie dificila, si nu stiu ce pot face.

Tata a murit acum doi ani. Mama traieste, au fost casatoriti timp de 35 de ani. Cu 10 ani in urma mama a mostenit o casa dupa mama ei si au mai avut de platit catre trei frati al mamei mele. Ceea ce au si facut. De accea am scris ca imobilul a fost mostenit/cumparat. Am mai construit casa, am largit-o, ceea ce am facut toti in egala masura (tata, eu si fratele meu).

Acum urmeaza succesiunea. Daca inteleg bine partea mea va fi 3/8 parte din imobil, pt ca se imparte intre sotie si cei doi fii (fratele meu si eu).

Fratele meu planuieste ca dupa succesiune sa se mute la mama, si partea mamei s-o ia el pe numele lui. Asta pe motivul ca el va avea grija de mama, si el are dreptul la asta. La un imobil evaluat la 50.000 de euro, vrea sa-mi deie 5.000, suma care eu n-am acceptat. N-am nimic impotriva sa se mute el acolo, dar as vrea o suma de 15.000-17.000 de euro, ce cred eu ca-i mai aproape de realitate.

Mama are probleme psihice, a fost pensionata cu nervii, si bautura e la ordinea zilei. Este necalculabila, si influentabila. Face tot ce-i spune fratele meu, el fiind mai in varsta ca mine are tot cuvantul. Nu-i nebuna, se poate intelege cu ea, dar face tot ce-i zice fratele meu. Stam toti trei in acelasi oras, un oras mic, ne vedem de 2-3 ori pe saptamana. Si eu sunt in relatii bune cu ea, ea nu vrea sa ma dezavantajeze pe mine, ea tot zice sa ma inteleg eu cu fratele meu, ea nu se amesteca. Dar cu fratele meu nu ajung niciunde.
Deci planul ar fi ca dupa succesiune, cu un contract de vanzare cumparare facuta intre fratele meu si mama, fratele meu ar obtine aproape toata casa (fara sa plateasca nimic, bineinteles).

Ce pot eu face in aceasta situatie. Sa aman succesiunea? Castig ceva?

Tot caut o cale de iesire, dar nu prea gasesc. Acum incerc sa caut dosarele mamei, referitoare la spitalizarea la neurologie, si decizia in baza careia a iesit la pensia de boala. Pana acum n-am reusit sa dau de ele (era candva in 1994-1997), si nu stiu daca m-ar ajuta la ceva. Ar trebui sa le am cand facem succesiunea? Schimba ceva?

Va rog frumos lamuriti-ma ce ma pot face intr-o siuatie ca asta, situatie in care niciodata nu m-am gandit ca o sa ajung.

Multumesc.
Răspuns la discuția Cum se imparte?
Deci important este daca este bun comun si nu pe al cui nume este imobilul.

Multumesc.
Răspuns la discuția Cum se imparte?
Au mostenit/cumparat casa acum 10 ani.