Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se imparte?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se imparte?

Buna ziua.

Urmeaza sa facem succesuinea. O intrebare as avea: cim se imparte un imobil in caz ca decedatul are o sotie (casatoriti fiind de 35 de ani) si doi copii adulti. Imobilul este pe numele decedatului. Este vreo diferenta daca imobilul este numai pe numele decedatului, sau este pe numele decedatului si a sotiei.

Multumesc.
Pai are importanta daca a fost bun propriu sau comun.
Au mostenit/cumparat casa acum 10 ani.
Rife, utilizator
Evident ca are importanta daca este sau nu bun comun.
daca este bun comun se imparte doar 1/2 din imobil, cealalta cota de 1/2 apartinand sotului supravietuitor, astfel sotul supravietuitor va detine 5/8, iar copii cate 1/2 din 3/8.
Daca este bun propriu al sotului decedat , sotul supravietuitor primeste 1/4 iar copii cate 1/2 din 3/4.
Deci important este daca este bun comun si nu pe al cui nume este imobilul.

Multumesc.
Rife a scris:

Buna ziua.

Urmeaza sa facem succesuinea. O intrebare as avea: cim se imparte un imobil in caz ca decedatul are o sotie (casatoriti fiind de 35 de ani) si doi copii adulti. Imobilul este pe numele decedatului. Este vreo diferenta daca imobilul este numai pe numele decedatului, sau este pe numele decedatului si a sotiei.

Multumesc.

daca imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei celor doi soti nu are importanta daca imobilul este pe numele ambilor soti sau pe numele unuia dintre ei, fiind bun comun.
daca imobilul a fost dobandit inainte de casatorie atunci este bun propriu a aceluia pe al carui nume apare imobilul.