avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate m_maria_m5

Activitate m_maria_m5

Va multumesc pentru raspuns.
Problema este in contract .Valoarea contractului este x lei si partenerul de barter nu va plati nimic in plus.Nu stiu cum sa procedez,m-am blocat :(
Buna ziua..
Am contract barter cu o societate ; ea imi emite bilete avion (mi-a facturat fara tva -SDD = x lei) eu sunt platitoare TVA si emit factura cu TVA x lei+tva(prestari servicii ).Problema este ca valoarea facturii mele este mai mare (cu val TVA)si nu voi putea compensa toata suma;nu ne convine sa platim tva-ul.Cum sa procedez in acest caz?Am voie sa facturez fara TVA?
Va multumesc
Răspuns la discuția angajat 2 h / luna ,posibil ?
va multumesc ptr raspunsuri
Răspuns la discuția angajat 2 h / luna ,posibil ?
nu stie nimeni daca se poate lucra doar 2 h / luna ?
Buna ziua ,

Va rog sa-mi spuneti daca este posibil ca un angajat sa aiba contract de munca pentru 2 ore / luna ?Nu am gasit nimic in legislatie in acest sens.
In declaratia 112 intampin probleme la : tip contract ,nr ore lucrate,ore norma zilnica contract.Cum sa procedez?
Va multumesc
o mare problema...avand in vedere ca suspendarea contractului a survenit in nov.2009,am cam multe rectificative de facut :(
cred ca ar trebui sa ma interesez ,ce alta solutie as avea,avand in vedere ca sunt 2 ani si declaratiile au fost lunare,deci peste 24 rectificative pentru acest contract suspendat:(?
multumesc
in cazul in care nu dorim sa ii inchidem contractul de munca disciplinar;angajata se intoarce cu intarziere, cum procedam noi,firma,daca nu am inregistrat in revisal nimic la 04nov?
Daca se intoarce cu o luna intarziere fata de 04nov,ce trebuie sa faca firma?ce inreg in revisal?
Am avut contract de munca suspendat in revisal(concediu crestere copil ) ,dar l-am scos si de pe stat si din decl 112; inteleg din discutia de mai sus ca nu e corect asa ;
Spuneti-mi va rog..cum corectez problema cu statul de plata si decl112 ?
Buna ziua

Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa faca angajatorul in cazul in care o angajata, care era in concediu crestere copil (CIM suspendat) ,nu a revenit la locul de munca in momentul in care au trecut cei 2ani.
Pe 4 noiembrie copilul a implinit 2 ani ,suntem in 23 noiembrie si angajata nu a "reusit sa ajunga ".Ne-a sunat ca vine si ca ar vrea sa intre in somaj ;
Firma nu a inregistrat nimic in Revisal la data de 04.nov si cum trebuie sa procedeze ?

Va multumesc anticipat