avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate ancadaniela75

Activitate ancadaniela75

Buna seara, Va multumesc pentru raspuns. Prima oara cand am comandat, produsul nefunctional a fost de 40 lei, iar a doua oara m-a costat 20 de lei ca sa-l fac functional pe un altul. Asa ca daca scade aceste cheltuieli cred ca suntem chit... Este prima oara cand nu ridic un colet, dar mi-am dat seama ca m-am pacalit acceptand un nou colet.
Multumesc mult de tot pentru raspuns.
Da. Am comandat o data de la el. Cand mi-a sosit coletul doar unul dintre produse era functional. A zis ca la el mergea, ca nu stie ce s-a intamplat, apoi a doua oara unul dintre produse nu avea baterie, desi a zis ca are. Si acum a reusit sa ma convinga sa-mi trimita un nou colet, dupa care mi-am dat seama (cam tarziu) ca nu era cazul si de aceea nu m-am dus la posta si i-am comunicat ca nu mai am de gand sa ridic pachetul.
Va multumesc mult de tot. Persoana respectiva vinde pe un site de profil. Am cumparat de la el si nu prea am fost multumita, dar m-a convins si apoi mi-am dat seama ca nu trebuia sa ma las convinsa. L-am sunat si i-am comunicat ca nu am de gand sa ridic coletul si mi-a scris ce va spuneam. Oricum, nu mi-a dat nici o factura niciodata... Deci pot sa-i ignor mailurile de amenintare? La persoanele fizice nu te poti razgandi?
Buna seara, de curand am comandat de la cineva (cred ca persoana fizica) de pe net niste produse, iar intre timp m-am razgandit si i-am spus ca nu voi ridica coletul de la posta. Persoana respectiva mi-a scris urmatoarele: "Va informez ca in temei legal, pe baza emailului trimis de dvs in care am negociat, am cazut de acord si am trimis comanda, dvs sunteti posesor de drept pe acele produse. Legal, va pot da in judecata". Este adevarat? Nu am dreptul sa ma razgandesc? Poate sa ma dea in judecata? Cum ramane cu cele 30 de zile in care sa te razgandesti? Va multumesc
Răspuns la discuția Concediu de ingrijire copil
Va multumesc. Deci nu trebuie sa platesc decat impozit la circa financiara? Nu trebuie sa platesc si la Sanatate o taxa lunara de 6,5% din venitul realizat pe contractul de colaborare?
Daca realizez venituri impozabile succesiv 12 luni inainte de nastere, adica lucrez cu contract de colaborare pe drepturi de autor, mai trebuie sa platesc impozit la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate ca sa beneficiez de concediul de ingrijire al copilului timp de 2 ani? Daca da, atunci unde trebuie sa ma duc si ce trebuie sa fac.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Sa inteleg ca daca am acel contract de colaborare 12 luni succesive si platesc impozit pe drepturi de autor, am dreptul la indemnizatia de ingrijire a copilului? Eu voiam sa platesc la casa pensiilor suma minima pentru vechime. Se poate, nu-i asa?
Din luna iunie nu mai lucrez cu carte de munca. In prezent, urmeaza sa lucrez pe un contract de colaborare. In toamna acestui an imi doresc sa raman insarcinata. Intrebarea mea este: Daca platesc la casa pensiilor o suma lunar si la asigurarile de sanatate, pot beneficia si eu de cei doi ani de concediu de ingrijire al copilului. Ma refer la acea suma de 600 de lei lunar?
Răspuns la discuția Cartea de munca
Nu stiu cine este inspectorul de care apartine societatea. Oricum firma s-a inchis in urma cu o luna. Nici macar ITM nu stiu unde este (sunt din Bucuresti).