avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina Popesti

Activitate Cristina Popesti

Buna seara,

As dori sa stiu cum se calculeaza indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani, mentionez ca media aritmetica a ultimelor 12 luni lucrate este 2116. Se aplica 85% la acesta suma sau este alt mod de calcul. Nu am primit inca nici o instiintare de la primarie in acest sens si voiam sa stiu cam de ce suma voi bebeficia.
Multumesc mult.
Răspuns la discuția pensia de urmas
Multumesc pentru raspuns.
Revin cu urmatoarele detalii: este cazul mamei mele care este recasatorita de curand cu un barbat care are probleme de sanatate. Ea nu are nici un venit iar sotul este pensionar si ar vrea sa stie daca poate beneficia de pensie de urmas, pentru ca nu cred ca vor mai convietui inca 10 ani impreuna. Multumesc.
Discuție pensia de urmas
Buna seara,

As dori sa stiu daca exista vreo exceptie la legea privind pensia de urmas care se acorda sotului supravietuitor, in sensul unei perioade de casatorie mai mici de 10 ani, in afara de ce stiu deja adica decesul intr-un accident de munca, tuberculoza etc.

Va multumesc.
Va rog sa ma ajutati cu un rapuns la urmatoarea problema. Daca doresc sa intentez divort de sot iar ultimul domiciliu comun este la parintii lui, eu neavand mutatie pe acesta adresa, pot sa introduc actiunea la instanta care tine de domiciliul parintilor mei (dupa ce imi fac mutatie pe acesta adresa), caci acolo intentionez sa stau pana se lamuresc lucrurile.
Eu detin si o locuinta proprie dobandita inainte de casatorie, dar imi este frica sa stau acolo pentru sa sotul este violent si mai este si un copil minor la mijloc, de aceea vreau sa plec la parintii mei si mi-ar fi mai usor daca as putea depune actiunea la instanta de domiciliu a parintilor mei.
Daca nu voi reusi sa plec impreuna cu copilul si introduc actiunea de divort si solicit incredintarea acestuia pe perioada divortului, pot fi acuzata de parasirea copilului. Copilul are sub 2 ani.
Va multumesc anticipat.
Discuție divort cu minor
As dori sa va relatez o situatie complicata in care se afla o ruda de-a mea si as dori sa stiu cum este mai bine sa procedeze pentru introducerea actiunii de divort. Verisoara mea are acum un copil de 1 an si 7 luni si a renuntat la serviciu pentru a pleca la tara impreuna cu sotul ei, unde locuiesc impreuna cu familia lui, iar el este cel care beneficiaza de indemnizatia pentru cresterea copilului (pana la 2 ani), din dorinta acestuia. Ea detine o garsoniera proprietate personala, unde are toate conditiile decente de a-si creste copilul dar conditia care i s-a pus la incheierea casatoriei este sa locuiasca la tara. Mentionez ca nu se intelege deloc cu parintii lui care o acuza tot timpul ca nu e in stare sa faca nimic, el este violent, uneori bruscheaza si copilul si au un butic la tara unde isi petrece majoritatea timpului si nu se implica mai deloc in cresterea copilului. Ea este acum angajata pe magazinul respectiv, dar nu are nici un drept, nu a iesit din curtea respectiva cu lunile (si nu dispune de conditii proprii de crestere a copilului acolo, nu au nici apa curenta, ci doar o fantana) si sotul ei interzice orice vizite din partea rudelor ei. Familia ei ii poate acorda sprijin in cresterea copilului si pot avea grija de el, pentru ca ea sa-si ia un serviciu. Poate sa i se incredinteze copilul pe perioada divortului, pentru ca banuiesc ca va dura mult? Poate mama parasi domiciliul actual, fara stirea sotului, impreuna cu copilul, sau fara, pentru ca numai asa ar putea scapa de acolo si ar putea intoduce actiunea de divort. Iar daca ar pleca fara copil, nu i-ar mai da voie sa-l vada, pentru ca mereu ii zic sa plece, ca nu este buna de nimic. Iar daca pleaca cu el, nu se stie de ce sunt in stare, pentru ca toti sunt foarte violenti. Sotul i-a spus ca daca pleaca cu copilul o omoara.
multumesc mult!