avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate maria ion

Activitate maria ion

Va multumesc si dumneavoastra. De aceea am pus aceasta intrebare pentru ca nu as vrea sa las nici o urma de interpretare asupra drepturilor pe care le-am avut. Pana acum mi se pare cea mai buna parerea cu dovada platii brutului si a contributiilor ce urmau sa se plateasca.
Multumesc mult tuturor pentru efortul de a ma ajuta.Apreciez.
Avocatul meu m-a sfatuit sa cer suma neta. Acum vad ca parerile sunt impartite...
Va multumesc mult pentru sfaturi.
Buna ziua,
Sunt in situatia in care-mi voi actiona angajatorul in instanta. Acesta mi-a platit o parte din salariu, insa nu pe cel din contract. Cum se stabileste in actiunea pe care o voi face la instanta valoarea ce va fi recuperata? In contract este scrisa suma bruta. Eu va trebui sa cer diferenta fata de net-ul pe care trebuia sa-l primesc sau trebuie sa tin cont de si de taxele pe care le voi plati? De ex: sal brut cf ctr era de 2500 lei(1700 lei net), iar suma pe care angajatorul mi-a platit-o este de 500 net.
Va multumesc mult pentru ajutor.
Răspuns la discuția calcul rentabil
Multumesc frumos pentru raspuns. Sunt cotrariata de faptul ca, atunci cand ti se acorda un credit, situatia este privita individual, dar cand ajungi in imposibilitate de plata esti privit la modul general. Foarte proasta atitudinea bancii, la care am de plata cam 20 de ani de acum incolo si care in loc sa calculeze dobanzi si sa mearga mai departe cu creditul meu ( de nevoi personale, fara ipoteca), prefera sa obtina jumatate din venituri viitoare...care probabil ca vor fi la min pe economie sau deloc. Pe mina ma interesa in mod special daca 1/3 din sal poate ajunge la 1/2 si cum se urmareste aceasta poprire.
Discuție calcul rentabil
Buna ziua,
am mai multe rate la banci. Totalul acestora a ajuns sa fie egal cu salariul pe o luna. Din pacate, de cca trei luni nu mai lucrez. Am tot incercat sa ajung la o intelegere cu bancile si sa explic ca sunt de buna credinta si ca as vrea sa incep plata retelor cu penalizarile aferente imediat ce voi lucra. Mentionez ca nu am absolut nici un bun pe numele meu si nu au ce sa-mi execute silit. Nu inteleg din ce ratiuni nu se poate intelege situatia si in urma mai multor hartuiri am decis sa-i las sa execute silit viitoare venituri, cu atat mai mult cu cat m-au transformat fara voie in rau voitoare...Ma supara ft tare ca sunt privita asa si am decis sa-mi asum rolul cu toate consecintele viitoare. Am doar o rugaminte, anume sa ma ajutati cu o confirmare a faptului ca nu-mi pot pune poprire decat pe jumatate din venituri.