avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate wxywxywxy

Activitate wxywxywxy

Răspuns la discuția luare la cunostinta ccm
Am inteles,deoarece au fost facute anumite modificari in defavoarea angajatului si noi nu am fost informati de modificarile aduse inainte de inregistrarea acestuia.
Buna ziua,sunt angajat la o firma si recent sa modificat ccm,sa facut o anexa a acestuia,doresc sa stiu daca pot refuza sa semnez de luare la cunostinta daca nu sunt de acord cu modificarile facute.
am depus ieri plangera care arata cam asa:


Onorata Instanta


xxxxxxxxxxxx, contestator
cu domiciliul in xxxxxx, str. xxxxx, nr. xxx, bl xxx,sc xx,ap xxx,Jud xxxxx
depun prezenta
PLANGERE IMPOTRIVA PROCESULUI-VERBAL DE CONTRAVENTIE

seria xx numarul xxxxxx din data de 29/05/2009
incheiat de ag. xxxxxx din xxxxx
Va rog sa dispuneti anularea procesului-verbal.

MOTIVARE

In fapt
La data de 29/05/2009 ma deplasam cu autoturismul marca Dacia , cu numarul de inmatriculare B-79-TXV, pe Bd Iuliu Maniu catre Sos Cotroceni impreuna cu sotia mea xxxxxx.

La intersectia cu Bd Geniului am patruns in intersectie pe culoarea verde a semaforului circuland pe banda 3,de unde am observat ca circulatia era dirijata de 2 agenti de politie ce erau pozitionati pe sensul opus de mers (Sos Cotroceni catre Bd Iuliu Maniu) ,trecut fiind putin de semafor si avand in fata mea coloana de masini care bloca intersectia m-am decis sa nu inaintez pentru a nu bloca circulatia (fiind o ora cu trafic intens), intre timp facandu-mi si agentul semn sa ma opresc.
Ulterior am asteptat semnalul agentului pentru a pleca din intersectie dansul fiind pozitionat in continuare pe sensul opus de circulatie, in cele din urma acesta a facut semn celor din sens opus sa plece si am considerat ca se refera si pentru cei ce veneau de pe Iuliu Maniu si am plecat instinctiv din intersectie.
Ce a urmat a fost ca agentul m-a oprit imediat pe dreapta, acesta nu s-a legitimat si a continuat prin a-mi cere documentele dupa care mi-a spus ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului si ca imi va suspenda carnetul de conducere, i-am explicat acestuia ca nu a fost deloc asa dar agentul nici nu ma bagat in seama si a plecat la masina de politie pentru a completa procesul verbal, intorcandu-se dupa ceva timp i-am explicat ca nu am avut cum sa vad semaforul pentru ca eram trecut de acesta si in plus eu am urmat semnele agentilor care dirijau circulatia, acesta replicand ”ca nu il intereseaza si ca era timpul sa am probleme”.
In subsidiar doresc sa atrag atentia instantei asupra gravelor deficiente de care sufera procesul-verbal de contraventie. Motivele acestor grave deficiente tin ori de necunoasterea crasa a legii ori de aplicarea constanta a legii intr-un mod distorsionat .
Procesul verbal de contraventie este netemeinic si nelegal din urmatoarele considerente:
1. La fapta savarsita sa facut incadrarea gresit si anume este trecut art 52 alin 1 din RAOUG nr 195/2002 si sanctionata de art 100 alin 3 pct d din OUG 195/2002, adica ca aș fi circulat ”pe culoarea rosie a semaforului electric care functiona normal” ceea ce nu este conform cu cele intamplate, deoarece conform OUG 195/2002 art. 31 se mentioneaza ordinea de prioritate in respectarea regulilor de circulatie in intersectie, iar prioritare sunt semnalele,indicatiile si dispozitiile politistului rutier, deci nu aveam cum sa circul pe culoarea rosie a semaforului daca intersectia era dirijata de agentii de circulatie ceea ce duce la anularea procesului verbal conform art. 16 alin 1, art 17 din OG nr 2/2001.
2.Pe procesul verbal cat si pe dovada de retinere a permisului de conducere este trecut nr auto B-75-TXV ceea ce este de asemenea eronat deoarece eu am condus auto B-79-TXV si acesta fiind un motiv de anulare conform art. 16 alin , art 17 din OG nr 2/2001.
In drept
art. 31,art 118 alin 1si 2 din OUG 195/2002 ,art. 16 alin 1, art 17 din OG nr 2/2001



Cu deosebita stima,



data xxxxxxxxxx
10/06/2009

acum urmeaza sa iau maine de la judecatorie certificatul de grefa (sau ceva de genul) si sa il depun la politie pt a-mi restitui permisul.
daca puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi in privinta celor ce urmeaza sa fac:
- o pot chema ca martor pe sotia mea si daca da cand pot face asta?
-pot sa cer in instanta proba video (am observat ca in intersectie exista o camera)?
-e normal sa-mi spuna de la depunerea dosarului la ce data sa ma prezint la proces (iei au zis 29.06)? voi primi si o instintare la domicilu asupra datei ?
Va rog daca ma puteti ajuta :love2::love2:

m-am hotarat sa fac plangere impotriva procesului verbal,dar am o nelamurire unde se depune aceasta la politie sau la judecatorie?
si asta inseamna ca am sanse sa mi se anuleze procesul verbal ?:((:((
am si eu nevoie de sfatul vostru,vinei pe 29,05,2009 veneam pe Iuliu Maniu dinspre Apaca catre Cotroceni si la intersectia cu Bdul Geniului erau 2 garcea care dirijau circulatia,eram pe banda 3 aveam verde ,am trecut de semafor si am intrat putin in intersectie in fata mea erau masini care blocau intersectia pt ca era aglomerat asa ca mam decis sa nu mai inaintez ca sa nu blochez intersectia.ulterior garcea facand semn sa ma opresc.Dupa un timp Garcea le face semn sa plece celor care erau la intersectie si veneau dinspre cotroceni asa ca eu fiind primul la semafor(trecut putin de el si nevazindu-l) am plecat din instinct crezand ca si eu am verde(ulterior am aflat ca eu nu aveam verde).
Cum am plecat militianul ma tras pe dreapta, ce a urmat 240ron amenda si carnetul suspendat 30zile.
mentionez ca am semnat amenda in cele doua locuri,politistul scriind ca am circulat pe culoarea rosie a semaforului care functiona normal, la mentiuni am trecut ca nu am vazut semaforul,amenda nu a fost completata in fata mea,politistul nu sa prezentat,nu mi-a spus pt ce ma oprit decat dupa ce iam dat actele,a completat gresit PV la nr de inmatriculare a trecut B-75-TXV in loc de B-79-TXV (acelasi lucru la scris si pe dovada),am vazut ca exista camera de filmat in intersectie.
la cele scrise intrebarea mea este daca are rost sa fac contestatie la procesul verbal si daca am sanse sa se anuleze.
multumesc