avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate serg2001

Activitate serg2001

Buna ziua,
eu am probleme cu cumnatul meu. Dupa moartea socrului meu, fiul acestuia a ramas in garsoniera fara a avea niciun drept. Deoarece pana la urma a fost nevoit sa plece din garsoniera si avand si o neintelegere cu sotia mea, respecttiv sora dansului, acesta (cumnatul meu) a depus o plangere penala impotriva mea in care sunt acuzat de santaj impotriva tatalui sau. In aceasta plangere el declara ca l-am fortat pe socrul meu sa semneze o declaratie la notariat prin care acesta nu putea primi pe nimeni in garsoniera, care era si este proprietatea mea. Cumnatul recunoaste in plangere ca indirect declaratia facea referire la el. De asemenea recunoaste ca a stat in garsoniera.
Eu ca proprietar nu am fost de acord, dar nu am putut face nimic tinand cont ca era fiul lui.
Acum, dupa ce a trebuit sa plece din garsoniera al carui proprietar sunt si pe care cumnatul o ocupase fara niciun drept, m-a sunat la servici si ma amenintat ca daca nu ne intalnim sa-i dau niste bani, el il va anunta pe directorul meu ca am dosar penal. De fapt se refera la plangerea penala din 04.06.2009 pentru care nu am fost inca contactat de politie.
El a amenintat-o cu o plangere penala si pe sotia mea, si ca va anunta la Ministerul Educatiei si la ea la scoala despre aceasta plangere.
Doresc sa stiu daca il pot acuza de ceva: calomnie, santaj sau altceva.
Nu stiu ce sa ma fac cu el si cum as putea stopa toate aceste sicane. El nu prea are alte surse de venit si nici nu munceste.
Răspuns la discuția Ce inseamna a fi in posesie?
Cat de complicata este actiunea? Pot avea probleme?
Răspuns la discuția Ce inseamna a fi in posesie?
Au aparut date suplimentare. Vorbind ieri cu persoana care ocupa garsoniera fara acordul meu, mi-a sugerat cum ca ar fi inchiriat garsoniera de la uzufrucutar conform art. 534 din codul civil. As dori sa stiu daca acest lucru ma va impiedica in instanta sa obtin evacuarea. El nu are nicio intelegere cu mine.
Cat de complicata va fi actiunea in instanta?
Mai pot utiliza actiunea de evacuare pe baza ordonantei presedentiale?
Mai este valabil un astfel de document dupa decesul uzufructarului?
Daca-l scot din casa si el intra cu forta in casa poate fi acuzat penal? De ce anume?
Răspuns la discuția Ce inseamna a fi in posesie?
Inteleg din ultimul raspuns ca eu am intrat in posesia garsonierei in momentul in care uzufructuarul a decedat.
Dar ramane intrebarea daca in situatia in care a-si putea intra in garsoniera, politia, chemata de mine, ma va ajuta sa evacuez persoana/le aflate in garsoniera la acel moment. Acest lucru se poate intampla pana la finalizarea actiunii in instanta.
Răspuns la discuția Ce inseamna a fi in posesie?
Daca reusesc sa intru in casa pot chema politia pentru a evacua persoana din casa? O va face?
Răspuns la discuția Ce inseamna a fi in posesie?
Multumesc pentru raspunsuri. Executarea silita insemna proces civil?
Răspuns la discuția Ce inseamna a fi in posesie?
Pot sa-l acuz de tulburare de posesie?
Am nevoie de o solutie mai rapida decat prin codul civil. Exista?
Răspuns la discuția Ce inseamna a fi in posesie?
Eu am cumparat garsoniera in care socrul meu a avut drept de sedere viagera. eu am domiciliul la alta adresa. Dupa moartea socrului meu fiul lui, care in ultima perioada cand era bolnav statea pe la el, dar fara acordul meu (nici nu prea aveam cum sa ma opun), el mi-a comunicat ca nu pleaca din garsoniera si a schimbat incuietorile. L-am notificat ca trebuie sa paraseasaca locuinta deoarece nu are vreun drept asupra garsonierei, el avand domiciliul in alta localitate si eu nu am incheiat vreun act cu el, iar el refuza sa paraseasca locuinta.
Problema mea este ca, fiind proprietar, nu am niciun control asupra proprietatii mele si nu stiu cum se aplica articolul cu tulburarea de posesie si daca eu pot sa-l incadrez in vreun articol din codul p
Răspuns la discuția Ce inseamna a fi in posesie?
Tot nu m-am lamurit in legatura cu acest termen "posesie".
Daca nu locuiesc acolo inseamna ca nu sunt in posesia garsonierei?
Date suplimentare: persoana respectiva a locuit acolo, dar acum a decedat. altcineva a ocupat garsoniera fara acordul meu. Pentru a-l acuza de tulburare de posesie, vreau sa inteleg daca eu am avut posesia inainte de decesul persoanei care a locuit acolo.
m-am uitat pe internet si nu imi este clar ce inseamna a fi in posesia unui imobil. Trebuie neaparat sa locuiesti acolo?
Nu imi este foarte clar ce inseamna posesie a unui imobil. Eu am cumparat o garsoniera si o alta persoana a capatat drept de uzufruct viager.
Prima intrebare: Din momentul cumpararii se considera ca am intrat in posesia imobilului?
Eu nu am locuit acolo, ci numai acea persoana.
Cat timp traieste persoana cu uzufruct viager sunt si eu considerat a fi in posesia imobilului? Trebuie neaparat sa locuiesc acolo?