avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate melyse01

Activitate melyse01

Buna ziua,
am incheiat cu banca un contract de fideiusiune in calitate de persoana fizica si am observat ca in contract este stipulat ca ,,Prin prezenta, Garantul renunta in mod explicit la dreptul de a inceta Fideiusiunea in temeiul art. 2.316 din Codul Civil,,.

E ok? pot sa ma oblige sa renunt la un drept prevazut in Codul Civil?

Multumesc anticipat


Antreprenorul general este un SA care are ca obiect de activitate principal,,Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate,, deci nu are nici o legatura cu activitatea de constructii, el apare in contract, doar ca tampon intre mine si beneficiar pentru ca in caz de neplata sa nu pot sa-mi inscriu ipoteca legala in CF.
Sper, ca daca demonstrez ca de fapt AG detine actiuni si in firma-proprietar al imobilului doar CUI fiind diferit, fiind considerate persoane afiliate, sa reusesc sa inscriu dreptul meu in CF.....insa nu stiu daca legislatia ma ajuta in acest sens.

Multumesc.
Actionarul majoritar care a contractat lucrarea este denumit in contract ,,antreprenor general" iar firma care a executat lucrarea este denumita ,,antreprenor". Antreprenorul general este actionar majoritar in firma care detine imobilul la care s-au facut lucrari de modernizare.

Multumesc.
buna ziua,

Am executat o lucrare de modernizare la un imobil, in calitate de antreprenor, pentru un beneficiar care este o persoana juridica. Aceasta persoana juridica(beneficiar), este actionar 99.96% in persoana juridica care detine in proprietate imobilul la care am executat lucrari de modernizare.
În acest caz, am posibilitatea sa-mi inscriu in cf ipoteca legala conform art.2386 al 6 din NCC, tinand cont de faptul ca proprietarul este o alta persoana juridica, detinuta in proportie de 99,96% ca actionar, de beneficiarul meu?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,
Firma la care lucrez doreste sa numeasca un administrator tert p.f. care sa fie presedintele consiliului de administratie insa nu gasesc un model de contract de administrare mai complex.
Ma poate ajuta cineva cu un model de contract de administrare?

Multumesc.
buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o sugestie pt rezolvarea unei probleme pe care o am cu un angajat care comenteaza toate deciziile sefilor lui, este indisciplinat, iar de 2 luni este pe foaie de boala luand cu el si laptopul pe care il avea la servici. as dori sa il concediez dar nu stiu cum sa procedez pentru a nu avea probleme.

multumesc.
Multumesc pentru raspunsuri.

Mi-am pus aceasta intrebare dupa ce am vazut ca in unele procese in care debitor este statul, juristii invoca criza financiara ca un caz de forta majora pt. neplata sumelor si a penalitatilor.
In codul de procedura fiscala este prevazut la art 71 cazul de forta majora si cazul fortuit.,,termenele prevazute de lege pentru indeplinirea obligatiilor fiscale, dupa caz, nu incep sa curga sau se suspenda in situatia in care indeplinirea acestor obligatii a fost impiedicata de ivirea unui caz de forta majora sau a unui caz fortuit". Ma puteti lamuri daca actuala criza financiara ar putea fi invocata ca si caz de forta majora in situatia neplatii la termen a obligatiilor fiscale?
Răspuns la discuția OUG 119/2007
Multumesc mult pentru sfaturi. O sa introduc o noua actiune pentru diferenta. Sper sa ma descurc.
Discuție OUG 119/2007
Buna ziua,

am introdus la instanta o actiune in emiterea ordonantei de plata conform oug 119/2007 insa am gresit suma pe care mi-o datoreaza debitorul adica in loc de 4.400 ron am cerut 3.250 ron. Instanta mi-a admis cererea si mi-a comunicat sentinta. Va rog sa ma ajutati cu un sfat> Se mai poate indrepta greseala si daca se poate care ar fi modalitatea?

Multumesc anticipat.