avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate 7noiembrie

Activitate 7noiembrie

Buna ziua,

Am o mare nelamurire.
Un angajat de al meu a abuzat de drepturile lui si 2 ani la rand a intrat in concediu fara plata.
de 2 luni s-a intors la servici.
Mentionez ca prestatia agajatul este mult sub asteptarile companiei, si demotiveaza pe restul angajatiilor.
Spuneti-mi va rog cu as putea sa il conving sa isi scrie demisia.

Multumesc anticipat
Multumesc
Buna ziua,
Am un vecin care si-a construit casa la 100 cm de gardul meu, pana aici e legal totul, insa toată zăpada mi-a căzut in curte ca o avalanșa si mi-a rupt toți copacei de lângă gard. Am doi căței, dacă sa aflau acolo, greutatea aia de zăpada le omorea!!
Are niște opritori mici pe acoperis dar fără folos.
Spuneti-mi va rog ce pot sa fac in acest caz?
Pot sa dau in judecată?

Multumesc,
Cu respect
Buna ziua,
In 2006 am luat un credit de nevoi personale pe numele meu pe 10 ani.
In 2008 am divortat, si pe sentita de divort s-a specificat clar faptul ca acel credit va fii preluat de catre fostul meu sot (asa ne-am inteles la partaj) si eu nu mai am nici o obligatie.
Acum 1 an am inceput sa primesc scrisori si telefoane de la o firma de recuperari, le-am trimis documentele necesare din care reiese ca nu mai am nici o obligatie si sa-l contacteze pe fostul meu sot.
Iar zilelea astea am primit o instiintare de la un executaor judecatoresc.
Supeti-mi va rog ce e de facut
Multumesc anticipat
Buna ziua

Se pot obtine fonduri pentru a importa alimente sau nealimente, pentru a comercializa pe un magazin online?
Este vorba de 10-15000 Euro.

Va multumesc
Buna ziua
Si eu am aceasta problema, eu am ales un pachet superior pentru Protv HD, care este specificat in contract!
Nici in acest caz nu se poate rezilia contractul?
Multumesc
Buna ziua
Caut un consilier juridic din Targu Mures.
Discuție Afacere online
Buna ziua, intrebarea mea este daca am un magazin online, si nu am nici o autorizatie, nu detin PFA, si nici firma, care este riscul ca sa fiu amendat?
Răspuns la discuția Afiliat loto
Multumesc pentru raspuns.
Intradevar in legatura cu loteria Romana nu stiu daca o sa putem colabora sau nu, dar din SUA, UK, Franta... avem agenti autorizati care cumpara biletul, si in caz de castig transfera suma castigata.
Impozitare se face conform legii in vigoare.
Discuție Afiliat loto
Buna ziua, am o intrebare.
Care este formalitatea legala ca sa incep urmatoarea afacere.
vreau sa imi fac o agentie online de loto, unde clinetii poate sa joace la loto prin intermediul meu, ei aplica la numerele dorite, iar eu le cumpar biletul, si le trimit scanat. Atat din loteria din Ro, cat si din europa.
Trebuie sa fiu asociat cu loteria, sau pur si simplu se incadreaza la prestari serviciu?
Multumesc mult