avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Activitate monicaariton

Activitate monicaariton

Buna ziua,
Am o intrebare. O persoana fizica autorizata poate oferi consultanta juridica pentru persoane juridice sau fizice?Bineinteles, daca este absolvent al facultatii de drept:D
Am si eu o problema. In 2001 mama mea s-a inteles cu o doamna sa cumpere un teren arabil pentru suma de 9 000 000 lei vechi. Terenul respectiv era a acea data in proprietatea sotului acelei femei, insa acesta era decedat. In acest sens, au scris o chitanta de mana in care se mentiona ca urma ca tranzactia sa se incheie in cel mai scurt timp. In februarie, anul urmator, mama mea si fiul acelei femei au incheiat o alta chitanta de mana, mama mea dandu-i acestuia 300 USD, echivalentul sumei impacate.Ei s-au impacat pt 1 ha teren, insa jumatate ii apartinea varului acelui domn, el garantand ca se intelege cu varul si ca ii da o parte din bani,ca situatia e in regula.Actele urmau sa se intocmeasca anterior. Insa mama mea,in urma unor probleme de sanatate si financiare, a fost nevoita sa plece din tara. In tot acest timp,terenul a fost muncit de bunicul meu.Anul acesta,mama mea a hotarat sa faca contractul de vanzare-cumparare.L-am contactat telefonic pe domnul cu care ne-am impacat, insa acesta mi-a spus ca el a revandut terenul unui domn influent din zona.In consecinta,eu am depus o actiune civila,solicitand obligarea acestuia la intocmirea actelor sau,daca terenul a fost intr-adevar revandut, inapoierea sumei de bani aferenta terenului, recalculata la valoarea actuala.In consecinta,el a depus o cerere reconventionala prin care solicita ca noi sa ii achitam cate 100 lei pentru fiecare an in care am stapanit terenul, cu titlul de arenda.De asemenea,vrea ca noi sa ii achitam si impozitul aferent acestor ani, lucru cu care am fost de acord, deorece mi se pare normal sa achit acel impozit pt ca m-am folosit de teren. Dupa cum s-a desfasurat cel de-al doilea termen, mi se pare ca judecatoarea a fost putin cam superficiala si ma gandesc ca orasul nostru este mic, iar cel care a cumparat terenul influent.La solicitarea mea, judecatoarea i-a cerut paratului sa depuna la dosar copie dupa contractul de vanzare-cumparare. Paratul a spus ca are incheiat numai un ante-contract la notar,documentele la cadastru fiind in lucru,urmand ca apoi sa incheie contractul de vanzare cumparare. Ceea ce vreau eu sa stiu este daca am sanse sa ies in castig, adica sa imi recuperez terenul sau suma de bani si daca ante-contractul acela are aceeasi valoare ca si actul de vanzare-cumparare, adica definitiv, sau se poate anula de catre judecator. Stiu ca pare o telenovela, dar va rog, daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, ar fi binevenit.Multumesc!#-o:((X-(