Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... consultanta juridica - in calitate de persoana fizica ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

consultanta juridica - in calitate de persoana fizica autorizata

Buna ziua,
Am o intrebare. O persoana fizica autorizata poate oferi consultanta juridica pentru persoane juridice sau fizice?Bineinteles, daca este absolvent al facultatii de drept:D
NU . Incercati sa deschideti o societate sau PFA cu acest obiect de activitate, vedeti daca se poate.
Marius Zaharia, Avocat
Nu se mai pot infiinta societati comerciale cu acest obiect de activitate ... exista o Decizie din 2006 a ICCJ in acest sens.
Este vorba de Decizia XXII/12.06.2006.
Desi codul 6910 - Activităţi juridice este desfasurat de mai multe categorii de juristi, legile speciale reglementeaza aceasta activitate dupa cum urmeaza: 1. Legea nr. 51/1995 pentru organizarea şi exercitarea profesiei de avocat, republicată, cu
modificările şi completările ulterioare:
“Art. 1 – (2) Profesia de avocat se exercită numai de avocaţii înscrişi în tabloul baroului din care fac parte,
barou component al Uniunii Naţionale a Barourilor din România, denumită în continuare U.N.B.R.”
Aceste activităţi sunt prevăzute la clasa CAEN
6910 - Activităţi juridice.
2. Legea nr. 36/1995 Legea notarilor publici şi a activităţii notariale, cu modificările şi completările
ulterioare:
“Art. 2 – Activitatea notarială se realizează de notarii publici prin acte notariale şi consultaţii juridice
notariale, în condiţiile prezentei legi.”
Aceste activităţi sunt prevăzute la clasa CAEN
6910 - Activităţi juridice.
3. Legea nr. 188/2000 privind executorii judecătoreşti:
“Art. 1 – (1) Executarea silită a dispoziţiilor cu caracter civil din titlurile executorii se efectuează de către
executorii judecătoreşti, dacă legea nu prevede altfel.”
Aceste activităţi sunt prevăzute la clasa CAEN
6910 - Activităţi juridice.
4. Legea nr. 514/2003 privind organizarea funcţionarea profesiei de consilier juridic, cu completările
ulterioare:
“Art. 2 – Consilierul juridic poate să fie numit în funcţie sau angajat în muncă, în condiţiile legii.”
Aceste activităţi sunt prevăzute la clasa CAEN
6910 - Activităţi juridice.