avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate fserban82

Activitate fserban82

Buna ziua,

Va rog sa-mi precizati daca legea prevede o rezolvare clara a urmatoarei probleme si care ar fi solutia.
- Un proprietar de autovehicul solcita incheierea unui tichet RCA
- Broker-ul emite in numele asiguratorului cu care colaboreaza tichetul RCA solcitat de client, insa din greseala il incadreaza la o alta categorie de pret mai mica decat ar fi corect.
- Clientul pleaca bucuros de mana cereasca primita ca in loc de autospecializata cum scrie pe talon a primit un RCA pe care scrie autoturism si bineinteles ca a platit la jumatate din cat trebuia sa plateasca.
Toata lumea este cvasifericita pana la utilizarea tichetului, deoarece asiguratorul va observa ca prima incasata este cu 50 % mai mica decat in mod normal si va despagubi in consecinta cu 50 % mai putin.
Care este solutia legala in acest moment?
- Plateste clientul diferenta de prima pe care trebuia sa o plateasca de la inceput?
- Plateste clientul procentul de 50 % neacoperit de asigurator?
- Plateste brokerul diferenta de prima pe care trebuia sa o plateasca clientul de la inceput?
- Plateste broker-ul in numele clientului procentul de 50 % neacoperit de asigurator?
Răspuns la discuția Va multumesc
Da .. "Ce idee !!! "... idee de RE-CE-SI-U-NE as spune eu si de "slabit sanatos" stand pe la cozile sus numitelor "comitii si comitete" :((

De unde am aflat ? .. De pe Google, nu mi l-a recomandat nimeni de frica si din egoism, findca se duce vorba-n sat si se ingreuneaza traficul pe site, cu cat afla mai putini#-o cu atat mai bine pt.cei care au aflat deja de existenta avocatnet.ro:D
Răspuns la discuția Va multumesc
Woaw =D>

Va salut pe toti, am ramas cu gura cascata dupa ce am dat intamplator de voi si am vazut cate informatii "free" extrem de utile oferiti.

Sunt un simplu angajat total paralel cu algoritmii jurdici a carui fisa a postului este periodic completata de diverse activitati gen ONRC, ADM.FINAN, AUTORIZARI etc, pentru mine sunteti la fel de utili ca aerul.

FELICITARI !!! FELICITARI !!! FELICITARI !!! :)