avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate Georgian3

Activitate Georgian3

Buna ziua, am un PFA suspendat pentru 3 ani, la expirarea termenului suspandarii activitatea PFA se reia AUTOMAT fara sa trebuiasca sa fac ceva in acest sens ?
Buna ziua, primaria orasului X a decis ca si cei care detin un teren in orasul X si nu locuiesc in oras sa plateasca o taxa de salubrizare, 30 de lei pe luna. Eu am gasit cand m-am dus sa platesc impozitul pe teren ca m-au incarcat la plata si cu aceasta taxa de salubrizare, iar cei de la primarie mi-au sugerat sa fac contract cu firma de salubritate a orasului si in felul asta taxa de salubrizare va fi mai mica.
Eu nu am solicitat servicii de salubrizare si nici nu am nevoie, terenul meu este ingradit, este curat si fara balarii si oricum nu locuiesc acolo ca sa fie nevoie de adunat gunoaiele.
Ce e de facut ca sa ma lase in pace cu taxa asta pentru nimic ?
Multumesc.
Totusi nu sunt sigur ca m-am exprimat clar, se poate calcula suma maxima cu care se merita sa contribuim la actualul sistem de pensii de stat ? Adica daca se contribuie cu mai mult de atat este inutil, in sensul ca pensia nu va fi mai mare.

Inteleg din mesajul dvs. ca sistemul de pensii primeste o contributie maxima de pana la 3.596 lei, dar eu ma intreb mai degraba legat de ceea ce va primi asiguratul la pensie pentru perioada asta.
Am o nelamurire legata de contributia pentru pensie. Ca PFA, cat se merita sa platesc contributia pentru pensie, avand in vedere ca exista anumite plafonari ? As vrea adica sa stiu suma maxima lunara, peste care nu se merita sa contribui la stat deoarece nu as primi la pensie bani in plus.
Va multumesc !
Multumesc ! Ok, deci mostenitorii sunt deja proprietari de la data decesului sotiei veteranului, desi dezbaterea nu a fost facuta inca. Inteleg acum ;)
Pai nu a avut loc nici o dezbatere inca ! De ce mostenitorii sa fie pusi la plata, din moment ce nu a fost inca dezbaterea ? :)
Multumesc !

Imobilul este bun comun cu sotia decedata, dar nu a fost dezbatuta nici o mostenire inca ! Cum pot fi pusi la plata mostenitorii daca nu sunt proprietari inca la ceva ?
Buna ziua,

In 2008 am avut un eveniment rutier, in urma caruia am fost amendat de politie cu suma de 200 ron. In termenul legal am platit la CEC 50% din valoarea amenzii, adica 100 de ron. Acum cateva luni am aflat ca figurez la primarie cu amenda de 200 de ron + penalitatile aferente. Cum trebuie sa procedez ca sa dispara aceasta datorie de la primarie - directia impozite si taxe ? Am gasit acasa chitanta CEC care arata ca am platit cei 50% din valoarea amenzii, iar chitanta are si data platii scrisa.

Multumesc
Buna ziua,

Proprietarul unei case are calitatea de veteran de razboi si conform legislatiei veteranilor este scutit de impozit in totalitate pe casa si terenul aferent casei. Sotia lui a decedat in 1995. Dupa moartea sotiei primaria orasului a solicitat plata a 50% din impozit pe motiv ca exista mostenitori, desi mostenirea nu a fost niciodata dezbatuta nici pana in momentul de fata ! Va rog sa imi spuneti ce argumente sa aduc la primarie pentru a nu plati impozit, intrucat singurul proprietar al casei este scutit in totalitate de plata impozitului. Persoana de la primarie sustine ca mostenirea trebuie dezbatuta si in baza acestui temei a solicitat sa se plateasca 50% din impozit. Si as dori sa stiu si ce pot face sa primesc inapoi acesti bani platiti primariei, fara temei.

Multumesc