avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate DFlorin

Activitate DFlorin

Buna ziua. Suntem o asociatie fara personalitate juridca ca societate civila cu caracter sportiv constituita in baza Codolui Civil si a Legii 69/2000.Avem certitudinea promovarii intr-un esalon national organizat de Federatia Romana de Fotbal, iar pentru afiliere se solicita a avea personalitate juridica. Ce posibilitate rapida exista pentru aceasta?
Buna ziua.am si eu o nelamurire.sunt administrator la o firma.am deschis un punct de lucru de 1 saptamana iar vineri am avut control de la itm.Deocamdata nu am decat un contract de munca,iar pt restu urma sa fac (am avut mai multi angajati in proba si trebuia sa ma decid cine ramane).Inspectorii ITM au gasit pe una dintre pers aflate in proba ( spre dezamagirea mea nestiind ca trebuie introdusi in revisal oricum).PROBLEMA este urmatoarea: inspectorii tot se uitau de acte fara voia angajatului, s-au uitat pe documente personale neoficiale din partea firmei ( agende,foi.etc) si pe niste rapoarte zilinice interne in care ne tineam o evedineta ca pt noi unde erau trecute persoanele care intrau la tura,suma incasata,etc..pe care le-au luat si le-au facut copii (am si filmare).Astazi la 11:00 sunt chemat la sediul lor si imi este tare frica ca o sa ma amendeze pt fiecare nume care era trecut in acele rapoarte (aprox 4 pers) si mi se pare anormal ca ei sa imi caute niste acte fara voia mea sau a angajatului.Aveti idee daca pot face cumva sa scap mai ieftin?Sa incerc sa contest lucrul asta?
Multumesc mult
Buna ziua,am un credit pe firma de 30000 ron la brd ,fara nici o garantie,care se reinoieste la fiecare an iar lunar plateam doar o dobanda la aceasta suma.problema este ca anul acesta sau schimbat politicile de creditare iar acestia nu imi mai accepta creditul decat cu o garantie (casa sau masina) .am discutat cu ei mai multe variante de a plati lunar pe 3 ani chiar si un an dar nu au acceptat .as vrea sa stiu si eu ce se intampla daca vreau sa vand societatea iar crediul este in impas nu este prelungit.il vor contacta pe noul administrator sau inca vor mai avea pretentii si de la mine?