avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate gc

Activitate gc

aduc marfa pe baza de comanda (direct la client acasa,nu am stoc).doar intermediez vanzarea.
intrebare: daca nu am punct de lucru mai este nevoie de casa de marcat?eu stiu ca nu.(vand electrocasnice dar nu am magazin)
multumesc un paste fericit!
buna ziua
pot sa fac receptia la o casa (prop.mea) daca nu am terminat toate lucrarile de constructie ( am tencuit ext. dar nu are culoare ,si nu are terminate instalatiile in int.si nici finisajele int.,are geamurile puse,)
doresc sa o inscriu in cartea funciare si sa o intabulez pt. a scoate un credit ipotecar.
va multumesc anticipat celor care imi raspund.
Răspuns la discuția autorizatie de constructie
am depus cererea de calcul a emiteri autorizatiei de constructie (a depus proiectantul) la care am primit nr.de inregistrare dar cei de la urbanism au trimis dosarul din nou la proiectant pe motivul citez '' lipsa drum trecut in domeniul public'' . Acest raspuns este scris cu pixul in partea de jos a cereri.Toate actele si autorizatile care se cer pentru emitere autorizatiei sunt la dosar . ( repet:de pe un drum public trec print-un drum privat (cu servitute in c.f.)si ajung la terenul meu iar primaria imi cere ca drumul privat prin care trec eu sa fie trecut din domeniul privat in domeniul public ). MULTUMESC TUTUROR PENTRU RASPUNSURI.
am depus si eu actele la primarie pentru a primi autorizatie de constructie a unei case si nu am primit-o deoarece drumul de acces la parcela mea este privat si eu am doar drept de servitute notat in c.f. iar cei din primarie mi cer ca drumul respectiv sa fie trecut in domeniul public.AMANUNTE: PROPRIETARUL A OBTIUNUT CERTIFICATUL DE URBANISM ANUL TRECUT IN LUNA OCTOMBRIE IAR EU AM CERUT PE PARCELA MEA IN MARTIE ANUL ACESTA , IN CERTIF. LUI DE URBANISM NU ESTE TRECUT TRECEREA DRUMULUI DIN DOMENIUL PRIVAT IN DOMENIUL PUBLIC IAR IN AL MEU SE CERE ACEST LUCRU.AM FOST IN AUDIENTA LA ARHITECTUL SEF AL PRIMARIEI CARE IMI SPUNE CA NU IMI POATE DA AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE PE ACEST MOTIV. VA ROG SA IMI DATI CEVA INFORMATII ....CE POT SA FAC . (DUPA LEGE)