avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate sorinseverin

Activitate sorinseverin

Răspuns la discuția Succesiune
Daca sora si fata fratelui decedat nu mai doresc sa participe la succesiune pretinzand ca nu sunt pregatite financiar , eu , fratele mijlociu , pot demara deschiderea succesiunii ? Pot deveni proprietar cu certificat de proprietate doar pe 1/3 din masa succesorala ? Adica ele sa ramana impreuna cu cele 2/3 din masa succesorala !
Răspuns la discuția Succesiune
...
Răspuns la discuția Succesiune
Fiti mai explicit !
Discuție Succesiune
Parintii mei decedati au avut 3 ( trei ) copii - 2 frati si o sora . Unul a decedat ( fratele cel mare ) . Toti avem de impartit o mostenire ce este alcatuita din teren extravilan ( 5-6 parcele ce totalizeaza cam 2,5 ha ) si un teren intravilan de 90x120 mp ce include o casa taraneasca . Fata fratelui decedat locuieste in Grecia . Eu , impreuna cu sora si fata fratelui decedat , am convenit sa impartim aceasta mostenire in mod egal , casa fiind inclusa partii ce revine fetei fratelui decedat . Sora afirma ca ea nu vrea sa participe la taxele pentru succesiune dar doreste aceasta parte a ei . Impozitul pe pamant si casa nu a fost platit de la decesul ultimului parinte - 2002 . Eu , fratele mijlociu , doresc sa se deschida aceasta succesiune . Cui si unde pot sa ma adresez si/sau care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez chiar daca una din partile participante la succesiune nu doreste sa participe la plata ? Va multumesc !
Buna ziua

Am 47 de ani si dupa ce am stat in somaj 8 luni am gasit un loc de munca cu contract individual perioada nedeterminata .Contractul se va incheia luni pe 16 iunie 2014 iar urmatoarea viza pe carnet de somaj este marti pe 17 iunie 2014

Intrebarea mea este cum trebuie sa procedez , ce trebuie sa fac si ce acte trebuiesc pentru a beneficia si de drepturile legale la incadrarea din somaj. Atat eu cat si angajatorul am ajuns la un salariu net de 750 lei . Mai este in vigoare aliniatul prin care pot beneficia si de un 30% din valoarea somajului ? Ce acte trebuie sa duc atat la angajator cat si la AJOFM ?
Se poate un calcul?
Multumesc !
Am fost dat in somaj , am stat in somaj 3 luni , am gasit de lucru la o firma care mi-a facut contract pe perioada determinata de 3 luni ( somajul fiind anulat ) . Dupa aceste trei luni am posibilitatea sa-mi depun actele la AJOFM pentru a -mi continua restul lunilor de somaj ramase sau ... am ramas cu degetul in gura ? #-o

MULTUMESC !

sorinseverin@yahoo.com