avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate irene6

Activitate irene6

Răspuns la discuția Concediu de risc maternal
Multumesc mult pentru sfaturi.
Răspuns la discuția Concediu de risc maternal
tudorvaleriu a scris:



2. Asadar daca angajatorul nu intelege situatia dvs. si nu vrea sa aplice prevederile legale va puteti adresa cu o sesizare la ITM (Dep. de SSM).



Multumesc frumos de raspuns.
Nu angajatorul, ci medicul de medicina muncii nu doreste sa imi aprobe concediu de risc maternal.Persoana din cadrul firmei care s-a ocupat de toate acestea, chiar m-a sfatuit sa cer o alta adeverinta de la medicul ginecolog, sa incerce din nou.Asadar, cum pot pune problema?
Răspuns la discuția Concediu de risc maternal
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Medicul ginecolog mi-a eliberat o adeverinta in care mi se recomanda concediu risc maternal, sarcina 5 luni.Medicul de medicina muncii a refuzat sa imi aprobe, spunand ca nu considera ca exista nici un risc.Angajatorul mi-a trimis o informare, precum ca perioada in care supunerea la risc(oboseala mentala, stres neuro psihic, ortostatism) este total interzisa este in ultimele 2 luni de sarcina.Mi-a cerut sa semnez aceasta informare in urma refuzului medicului de medicina muncii.Sa o semnez?Mentionez ca angajatorul si medicul de medicina muncii se afla in alta localitate, aceste lucruri fiindu-mi transmise de seful meu direct.Pot transmite sefului ca ii pot face sesizare la ITM,medicului de medicina muncii?
Răspuns la discuția calcul salarii
Buna seara,
Pentru a nu mai deschide un alt topic, am urmatoarele intrebari ,daca ma poate ajuta un contabil:
La concediu medical, se retine doar pensie, somaj 0,5% si impozit 16%?Pensie=salariul minim(600 lei) x 10,5% x zile concediu/zile lucratoare sau 10,5% din venitul brut?
Dupa 30 de zile calendaristice de concediu medical,nu se mai aplica cota de somaj?Se scade doar pensia si impozitul?Iar pentru concediu risc maternal si prenatal se opreste doar contributia la pensie din venitul brut?
Sper sa nu supar pe nimeni cu atat de multe intrebari, dar in urma calculelor gresite ale angajatorului, risc sa pierd cateva zeci de milioane,asadar trebuie sa vin cu demostratia calculului facut de mine, in baza legilor, evident.M-ar ajuta mult daca imi veti specifica si legea aferenta acestor calcule.
Multumesc foarte mult.

tudorvaleriu a scris:

1. Stimulentul de insertie este de 500 lei lunar si se acorda astfel:

a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creșterea copilului pana la 1 an dacă reiau activitatea înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani;

b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creșterea copilului pana la 2 ani dacă acestea reiau activitatea după împlinirea de către copil a vârstei de un an, pentru perioada rămasă până la împlinirea de către acesta a vârstei de 2 ani.

2.- Daca optati pentru CCC pana la 1 an, dupa ce implineste copilul 1 an aveti dreptul la concediu fara plata (CFP) pentru cresterea copilului pana ce acesta implineste 2 ani.
- Cererea pentru acordarea CFP pentru cresterea copilului se depune si se inregistreaza la angajator, pe baza certificatului de nastere a copilului.
- In acelasi timp sa anuntati si Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala ca sunteti in CFP pentru cresterea copilului ca sa va plateasca contributia la sanatate.
- De asemenea perioada de CFP este perioada asimilata stagiului de cotizare pentru pensie si pentru somaj.

3. Daca intrerupeti perioada de CFP pentru cresterea copilului pentru a realiza venituri din salarii nu veti mai beneficia in continuare de stimulentul de insertie pana va implini copilul 2 ani.



Multumesc foarte mult.

Răspuns la discuția calcul concediu medical
Multumesc pentru lamuriri.
La concediu medical, se retine doar pensie, somaj 0,5% si impozit 16%?Pensie=salariul minim(600 lei) x 10,5% x zile concediu/zile lucratoare sau 10,5% din venitul brut?
Dupa 30 de zile calendaristice de concediu medical,nu se mai aplica cota de somaj?Se scade doar pensia si impozitul?Iar pentru concediu risc maternal si prenatal se opreste doar contributia la pensie din venitul brut?
Sper sa nu supar pe nimeni cu atat de multe intrebari, dar in urma calculelor gresite ale angajatorului, risc sa pierd cateva zeci de milioane,asadar trebuie sa vin cu demostratia calculului facut de mine, in baza legilor, evident.M-ar ajuta mult daca imi veti specifica si legea aferenta acestor calcule.
Multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția calcul concediu medical
tudorvaleriu a scris:

1. Este vorba de OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate si Normele de aplicare a ei (aprobate prin Ordinul MS nr.60 si CNAS nr.32 din 27 ianuarie 2006).

2. - Indemnizatia pentru concediu medical va avea ca baza de calcul numai veniturile brute din cele 5 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediu medical (sume venituril;or brute din cele 5 luni se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 5 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul.
- Pentru a primi indemnizatie pentru concediu medical este suficienta si o singura luna cu contract individual de munca.


Multumesc de raspuns.
Am citit pe internet ca se iau in calcul ultimele 6 luni, iar de la servici am primit o informare ca se vor lua in calcul ultimele 10 luni.Nu mai retin, era pentru risc maternal sau prenatal, eu fiind insarcinata.

Mai am 2 intrebari:se poate 1 an cu 85%, iar al doiilea an fara plata, urmand sa ma intorc la servici cand doresc pe parcursul celui de-al doilea an?Sau pot opta pentru 2 ani cu 1200 lei, iar in al doilea an, primesc stimulent, daca ma intorc mai repede la servici plus salariu.Care e valoarea stimulentului si pe ce perioada de timp se acorda?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
freeelis
Multumesc frumos pentru raspuns.
tudorvaleriu

Multumesc frumos pentru raspuns.