Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Noile reguli de TVA aplicabile în comerțul online - Probleme și soluții. Lectori: Viboal FindEx. Joi, 21 Octombrie, ora 11:00Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate caradis

Activitate caradis

Multumesc mult pentru raspuns !
Buna seara. Daca un imobil are magazine la parter ce cheltuieli de intretinere trebuie sa plateasca ? Dar la reparatii ? Multumesc
Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Termoenergetica la o asociatie a dat spre executare un numar de 6 facturi. Acestea nu sunt scazute din soldul care vine pe factura si se si calculeaza penalitati la ele.
Odata data suma catre executor nu era normal sa dispara din soldul facturii ? Situatia acum arata ca si cum avem de plata si la Termoenergetica si la executor aceleasi facturi. Este legal ca dupa inceperea executarii silite Termoenergetica sa mai calculeze penalitati?
Multumesc
Multumesc
Buna seara . Angajamentul de plata cu un furnizor de utilitati stopeaza calculul penalitatilor ? Multumesc
Buna seara. Daca un furnizor de utilitati preda spre executare o suma , acesta mai are dreptul sa calculeze penalitati la suma dupa incuviintarea executarii de catre instanta ? Multumesc
Daca presedintele conform 196/2018 cf art 57 alin 1 este mandatata de adunarea generala sa reprezinte asociatia in instanta cu tertii ..de ce mai este nevoie de decizia Comitetului executiv ?
Buna ziua. Pentru a reprezenta in proces asociatia de proprietari , presedintele are nevoie de procura speciala ??? Proces cu terti.

Multumesc
Multumesc mult . Adica prin act aditional sa ceara antedatarea contrctului ? Problema este ca imi factureaza niste servicii anterioare semnarii contractului . Ceea ce nu mi se pare deloc in ordine . Cum sa platesc Ianuarie pentru un contract semnat in august ?
Buna ziua. Suntem O Asociatie de proprietari care pana in august nu a incheiat servicii de salubritate . Acum in august firma de salubritate ne-a facut contract dar cu facturare de 01.01.2021 . Este legala o asemenea plata atata vreme cat noi nu am avut contract cu ei ?
Multumesc