avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate caradis

Activitate caradis

Multumesc .
Buna ziua. Am urmatoarea situatie : Propritarul unui apartament a decedat . Singurul mostenitor este o persoana care a fost internata in nenumarate randuri la psihiatrie si nici nu a intrat in posesia apartamentului si nici nu va face succesiune. Problema este ca apartamentul acumuleaza restante la intretinere . Ce putem face in aceasta situatie ?
Multumesc
Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua. Locuiesc intr-un complex care este alimentat cu apa de catre Apa Nova. Intrebarea mea este : Asociatia are obligatia sa testeze lunar apa ?
Buna seara.
Lipit de fatada blocului , un domn patron de restaurant a facut terasa restaurantului. Pe fatada blocului este amplasat barul si tot felul de aparate de cafea etc.
Are autorizatie de functionare deoarece am solicitat la primarie sa ne instiinteze.
Totusi fatada blocului este proprietate personala a blocului . Va rog sa imi spuneti ce demersuri putem face ...si ce lege prevede distanta la care se poate autoriza restaurant cu terasa fata de imobil de locuinte.

Multumesc
Multumesc
Buna ziua. Ma confrunt cu urmataorea situatie:
In 16.05.2019 s-a produs o inundatie la un apartament din bloc . Apartamentul fiind asigurat s-au facut demersurile pentru obtinerea despagubirii. Pe data de 14.09.2019 proprietarul primeste suma de bani .
In anul 2022 luna August firma de asigurare depune la instanta cerere prin care solicita suma respectiva si penalitati de intarziere .
In tot acest timp nu a transis catre Asociatie nici o cerere privind despagubirea.
Intrebarea este : Dupa ce perioada intervine prescriptia in cazul de fata ?
Multumesc
Buna ziua. este nevoie de autoriazatie de constructie pentru montarea unei copertine deasupra usii de la ghena de gunoi ? Multuemsc
Multumesc mult de raspuns
Buna ziua. Va supun spre dezbatere urmatoarea situatie:
20% dintre membrii proprietari au convocat adunarea generala fiind reprezentati de o persoana fara calitate( aceasta are o procura notariala de la adevaratul proprietar in care este stipulat doar ca il poate reprezenta in sedinta si poate vota in numele sau) . Convocatorul afisat la avizier poarta semnatura tot acestei persoane fara calitate. Sedinta la care au participat 5 persoane din 44 a fost tinuta de catre ea si Ea s-a ales presedinte cu alti 2 participanti membrii in comitet. Cenzorul asociatiei a Notificat-o atragandu-i atentia ca nu are calitate pentru a convoca adunare generala. Acum aceasta solicita predarea actelor asociatiei . Intrebarea este : care sunt pasii de urmat ? Ignoram aceasta hotarare sau o contestam in instanta ridicand exceptia lipsei calitatii acesteia de a convoca si de a fi aleasa ? Din experienta stiu ca raspunsul primariei va fi unul vag cu articole de lege fara nimic concret.
Multumesc