avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate oliviuganceanu

Activitate oliviuganceanu

Buna ziua,
As dori sa stiu daca sumele in valuta intrate lunar in cont bancar (aprox. 100-200 euro),reprezentand ajutor financiar de la copil care lucreaza in afara tarii,sunt considerate venituri neimpozabile.
O zi buna va doresc!
Buna ziua,
Intrebarea mea este daca la vanzarea unui imobil prin creditul Prima Casa,este valabil Certificatul de performanta energetica al cladirii(al blocului care a fost reabilitat termic in anul 2010,si pe care il avem in posesie fiecare proprietar)sau trebuie intocmit un nou certificat energetic pe apartament.
Va multumesc.
Discuție Demisie
Buna ziua,as dori sa stiu daca o persoana aflata in somaj, se incadreaza ,iar dupa mai putin de o luna isi depune demisia,mai poate primi ajutor de somaj pana la gasirea unui alt loc de munca?
Va multumesc.
Buna ziua,intrebarea mea este :daca am fost disponibilizat cu data de 7.12.2010 prin concediere colectiva si nu am primit de la firma angajatoare cartea de munca deorece se afla la scanat la ITM Bucuresti,eu fiind din Cluj Napoca,nu pot depune dosarul de somaj in termenul de 30 de zile,la ce solutie legala am dreptul pentru a nu pierde dreptul de somaj pe luna decembrie.
Va doresc o zi buna,Oliviu Ganceanu.
Buna ziua,am si eu o intrebare legata de extrasul CF .Detin un apartament la etajul 4 al unui bloc construit in anul 2004 si ma lovesc de urmatoarea problema:dorind sa contractez un credit de la o banca si ridicand extrasul cf, banca sesizeaza faptul ca apartamentul nu figureaza la etajul 4 ci la mansarda si nu vrea sa-mi acorde creditul.Daca poate cineva sa-mi spuna cum as putea rezolva aceasta problema intrucat apartamentul chiar este la et.4 si are si pod deasupra la care am acces direct din camera.Stie cineva daca se poate corecta extrasul CF? si ce pasi ar trebui sa urmez pentru a-mi rezolva problema.In cazul in care constructorul a primit autorizatie de constructie pt.P+3 si adeclarat apartamentele de la etajul 4 ca si mansarda ,se mai poate face ceva?
Va doresc o zi frumoasa!

Buna ziua,vreau sa stiu daca vand un apartament detinut in prorietate de peste 3 ani pe langa impozitul de 1 sau 2 la suta in functie de suma obtinuta ,trebuie sa platesc si TVA?
Discuție CARD BANCAR
Buna ziua,vreau sa intreb daca o Banca te poate obliga sa-ti faci un card bancar pe care tu nu-l doresti.Cand ai solicitat creditul nu ai fost informat de acest lucru,iar dupa ce a fost aprobat si esti chemat la banca in vederea acordarii lui ti se spune ca este obligatoriu sa-ti faci si cardul respectiv(care bineinteles are si el niste costuri).Cum as putea refuza acel card avand in vedere ca am nevoie de creditul aprobat.
Va doresc o zi frumoasa !
Răspuns la discuția SCIMBARE LOC DE MUNCA
Adeverinta din care sa rezulte numarul de zile de concediu medical avute in ultimul an,si cartea de munca
Din data de 15 feb. ac am schimbat locul de munca si nici pana azi nu mi-au fost trimise actele cerute de la fostul loc de munca .va rog sa-mi spuneti cum pot sa-i determin sa-mi trimita actele cat mai repede,deoarece la noul loc de munca m-i s-a comunicat ca nu voi primi salariu pana nu voi aduce acele acte.
Va multumesc !
Am 6 zile de concendiu de odihna ramase neefectuate din anul trecut.in prezent mi-am depus demisia si sunt in zilele de preaviz;vreau sa stiu daca pot cere cele 6 zile de CO si daca ele se scad din zilele de preaviz sau se mareste nr.zilelor de preaviz?