Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit pe ajutor financiar de la copil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit pe ajutor financiar de la copil

Buna ziua,
As dori sa stiu daca sumele in valuta intrate lunar in cont bancar (aprox. 100-200 euro),reprezentand ajutor financiar de la copil care lucreaza in afara tarii,sunt considerate venituri neimpozabile.
O zi buna va doresc!
george-neagu, moderator
ART. 62 - Venituri neimpozabile

În înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:

p) sumele sau bunurile, inclusiv titluri de valoare și aur financiar, primite cu titlu de moștenire ori donație. Pentru proprietățile imobiliare, în cazul moștenirilor și donațiilor se aplică reglementările prevăzute la art. 111 alin. (2) și (3);