avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate alina_zna

Activitate alina_zna

Răspuns la discuția concediere
eu maine ar trebui sa merg la IMT si sa fac o plangere,insa acum eu am problema nu am decat contractul de garantie copie de pe contractul de munca nu am primit ,ce sa fac sa merg in agentie s s o cer?
Răspuns la discuția concediere
revin,si va rog am nevoie de un raspuns de un ajutor urgent!!!!!
Eu sambata conform programului m'am prezentat la serviciu si mi s a spus ca nu sunt primita si sa astept notificarea,ca ma vor anunta ei cand va sosi.
Acum eu am facut petitie la resursele umane la agentia aceata,prin e'mail,si,ma asteptam sa primesc un raspuns azi,insa nimic....acum va intreb eu,ce ar trebui sa fac,pentru ca din cate informatii am acumulat ,mie mi s-a incalcat un drept,drepul la munca,conform Constitutiei..
Maine vreau sa depun plangeri si vreau sa ma indrumatii unde anume trebuie sa merg pentru ca eu sunt inca angajata lor pentru ca nu am primit nimic la mana si nu am dat nici o semnatura....
Răspuns la discuția concediere
Eu din cate inteleg,aceasta concediere facuta prin telefon este ca si nula,atata timp cat eu nu am semnat nimic si nu mi s-a adus nimic la cunostinta. Am posibilitatea daca imi voi lua un avocat sa castig cazul in instanta?:((
Răspuns la discuția concediere
nu,nu am primit nimic iar totul s'a intamplat azi,in jurul orei 16:30,iar aceasta instiintare am primit-o telefonic nici macar sa vorbesc cu acest superior intre 4 ochi,asa cum mi s-ar fi parut normal:(
Răspuns la discuția concediere
da poi e primul meu loc de munca...eu abia am terminat liceul...
Discuție concediere
Buna ziua, am lucrat la o firma de pariuri sportive, cu un contract de munca pe perioada nedetrminata, sefa de magazin se pare ca nu-i place de mine si se hotaraste sa ma dea afara, imi imputa o lipsa de 10 lei, desi eu nu eram vinovata pentru ca se mai lucrase inca 7 ore inainte sa ma anunte de lipsa acestor bani..imi sun managerul de regionala si ii spun sa'mi rezolve problema, ca nu eu sunt cea vinovata....si apoi aceasta ma suna ca ma concediaza..fara preaviz fara nimic...ce ma sfatuiti sa fac.. am intrebat'o care este motivul si imi spune ca nu corespund din punct de vedere profesional...desi eu mi'am facut intocmai treaba , ba mai mult o ajutam si pe alta colega de tura sa faca actele...eu am lucrat 3 luni..vreau sa stiu daca pot primi somaj ...sau ce sa fac sunt nevinovata .....:((:((
Am si eu 2 nelamuririi sunt studenta si muncesc, sunt studenta la ID, cineva mi-a spus ca exista o lege sau o ordonanta precum ca studentii angajati au o reducere in ceea ce priveste cas, fondul de somaj si de sanatate. este adevarat? (prima nelamurire).

Ca si student angajat am dreptul sa fiu incadrata ca angajat cu studii superioare si sa beneficiez de salariul minim pe economie de 1200.00 lei cat este alocat pentru persoanele cu studii superioare?

Va multumesc!
Răspuns la discuția preaviz
In cazul in care angajatorul doreste preaviz si nu-mi acorda demisia prin acordul partilor si nici bonurile de masa nu mi le da ce pot face?Va multumesc
Discuție preaviz
V arog sa ma ajutati intr-o problema, a-si dori sa plec de la firma la acre lucrez, angajatorul persoana publica in lumea mondena, care are un comportament foarte urat fata de angajatii, jigneste si sfideaza indiferent de studiile pecare le ai, eu am un contract individual de munca semnat pe o perisoada de 5 luni. Daca ii spun ca plec imi va da preaviz de 15 zile si se va comporta foarte urat cu mine, si nici bonurile de masa nu mi le va da. C esa fac in cazul asta? sa plec si sa nu tin cont de acel preaviz? Alina
Răspuns la discuția fisele de post
.... Va multumesc pentru raspuns, pai in cazul in care salariatului i se da o atributie alta decat ceea ce-i corespunde calificarea, motiv pentru care nu o indeplineste corect, fiind tras la raspundere, acoperirea lui, presupun ca era pana acum fisa postului si atributiile locului de munca pe care-l ocupa din aceea fisa. Acum cu fraza asta de la sfarsit ca sarcinile si atributiile sunt limitative, e fraza cheie pe care angajatorul o foloseste pentru un raspuns.Din punct de vedere legal se trec asemenea fraze in fisele posturilor?....Multumesc anticipat


Alina Dudu