avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 286 soluții astăzi
Forum Activitate xenter22

Activitate xenter22

Pe nine ma intereseaza sa reduc oerioada la 30 zile si daca duc permisul cu o mica intarziere daca pierd acest drept - de a reduce perioada de suspendare la 30 zile prin sustinerea (admiterea) examenului 13 din 15.
Daca duc procesul la judecatorie nu fac decat sa aman suspendarea si probabil ca pierd si dreptul de reducere a duratei (de la 99 la 30 zile)
De obicei cand ti se ia permisul iti dau dovada, probabil despre acea dovada este vorba..
Asa s a intamplat, a venit la firma si firma m a intrebat pe mine si eu am declarat ca am condus eu - puteam sa bag mana in foc ca nu am cum sa ma incadrez la suspendare de carnet (:50 peste limita, altfel sincer gaseam un conducator de ocazie sa i sacrific permisul)..
asta este, nu ma complic cu procese ca sansele sunt mici.. daca ma incadrez sa dau examen sa l iau in 30 zile este ok.
O intrebare: peste tot se precizeaza ca pentru sustinerea examenului de redobandire trebuie sa t prezinti cu dovada, insa eu nu am nici o dovada, nu m a oprit nimeni, mi a venit prin posta pv ul si instiintarea. In aceasta situatie am dreptul sa sustin examenul prin care pot sa reduc perioada ? Mentionez ca pv ul este pentru viteza 110 km/h in data de 20 dec, iar pv ul a venit pe 8 martie (acasa)... o sa merg sa predau permisul vinerea viitoare (ca nu sunt in tara -
8 martie a fost ieri. Asta este data de pe plic, nu au trecut inca cele 5 zile... sper ca e vorba de zile lucratoare. Vinerea viitoare ajung in tara (pe 15), ma duc direct la politie si l depun. practic ma incadrez la limita, pot sa le arat biletul de avion (sa l depun eventual odata cu permisu, pot sa arat tranzactii din ultima perioada facute in afara tarii...).

Ar fi ok daca este asa. Vineri ma duc si l depun, dau examen si il recuperez peste 30 zile... insa “unii” spun ca se reduce perioada cu 30 zile (din total 90) - esti sigur ca se poate lua dupa 30 zile ?
Mersi !
Ps: stiu de celelalte conditii (pare ca ma incadrez)
Pe instiintare scrie ca se suspenda pe o perioada de 90 zile incepand cu data de 8.03. Si cu pixul scrie sa aduc permisul in 5 zile.
Eu n as avea nevoie de permis in tara, insa desi pe diverse forumuri se scrie ca “afara poti sa conduci” - nu cred ca sanctiunea nu se aplica si in afara..
Am 2 optiuni : fac un efort si ma duc sa dau testul (si trimit permisul prin dhl astfel incat sa ajunga in termen si l recuperez teoretic in 30 zile de la predare sau in 60 daca se reduce perioada cu 30 zile (nu La 30 zile).
Sau - nu l predau, fac dovada ca nu sunt in tara si.. astept 90 zile sau 120 (ca am inteles ca se prelungeste cu 30 zile daca nu l predai).
Daca nu ajung in tara in urmatoarele 3 luni ? Sunt in curs de “stabilire” in alta tara.. in cca 2-3 sapt
as putea sa aduc acte doveditoare in acest sens.
Multumesc frumos !
Nu stiu exact cum sa fac dovada ca nu sunt in tara, dar o sa ma interesez.
1. Period de suspendare va incepe “sa curia” din momentul in care predau permisul ?
2 exista posibilitatea sa reduc perioada de suspendare ? (Examen...). Pe multe siteuri se vorbeste despre asta, dar pare ca este “un proiect de lege”, nu stiu daca este “in vigoare”.
Buna ziua,
Au primit parintii un pv prin care mi se suspenda permisul pentru 90 zile (pt viteza) si se mentioneaza pe instiintare ca trebuie sa predau permisul in termen de 5 zile. Problema este ca eu nu sunt in tara si nu revin in viitorul apropiat.
Ce este recomandat sa fac ? As putea sa dau o declaratie la un notar din haga sa spun ca nu sunt in tara si nu intentionez sa revin si sa o trimit pe mail ? Sau...?

Multumesc