Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Imposibilitate predare permis de conducere suspendat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Imposibilitate predare permis de conducere suspendat 90 de zile în termen de 5 zile: nu sunt în țară și nu revin în viitorul apropiat. Ce este recomandat să fac, cum să procedez?

Buna ziua,
Au primit parintii un pv prin care mi se suspenda permisul pentru 90 zile (pt viteza) si se mentioneaza pe instiintare ca trebuie sa predau permisul in termen de 5 zile. Problema este ca eu nu sunt in tara si nu revin in viitorul apropiat.
Ce este recomandat sa fac ? As putea sa dau o declaratie la un notar din haga sa spun ca nu sunt in tara si nu intentionez sa revin si sa o trimit pe mail ? Sau...?

Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Art. 209 din HG1391/2006
......................................
(4) În cazul în care titularul permisului de conducere nu se prezintă la poliţie în termenul prevăzut la alin. (1), perioadă de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule se majorează, de drept, cu 30 de zile.
(5) În situaţia în care titularul permisului de conducere face dovada imposibilităţii prezentării la poliţie în termenul de 5 zile de la primirea înştiinţării scrise, perioadă de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule dispusă potrivit alin. (4) se anulează.

Daca puteti trimite parintilor dovada pentru a o preda la politie, veti preda permisul cind ajungeti in tara pentru 90 de zile, in caz contrar va fi pentru 120 de zile.
latka, moderator
Multumesc frumos !
Nu stiu exact cum sa fac dovada ca nu sunt in tara, dar o sa ma interesez.
1. Period de suspendare va incepe “sa curia” din momentul in care predau permisul ?
2 exista posibilitatea sa reduc perioada de suspendare ? (Examen...). Pe multe siteuri se vorbeste despre asta, dar pare ca este “un proiect de lege”, nu stiu daca este “in vigoare”.
Daca nu ajung in tara in urmatoarele 3 luni ? Sunt in curs de “stabilire” in alta tara.. in cca 2-3 sapt
as putea sa aduc acte doveditoare in acest sens.
Perioada de suspendare o puteți reduce la 30 de zile doar dacă dădeați un test cu 15 întrebări la politie, dar asta ar fi însemnat sa fiți în tara, sa predați permisul. Perioada de suspendare începe după ce l-ați predat.
latka, moderator
Pe instiintare nu scrie si perioada de suspendare in situatia in care permisul nu e predat ?