avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 232 soluții astăzi
Forum Activitate vasilepop

Activitate vasilepop

Răspuns la discuția partaj bunuri comune
sa inteleg ca apartamentul i s a dat in totalitate sotului tau ... dar nu i s a fixat o suma de bani( sulta) sa ti plateasca tie?eu m am aflta intr o situatie oarecum asemanatoare ..i s a dat apart in totalitate cu conditia sa mi platesca sulta de x.nu prea cred ca ar fi sanse sa ti l dea tie in totalitate .. dar trebuie incercata alta optiune.contacteaza un avocat care sa te indrume ... nu lasa sa treaca timpul.. sa nu fie prea tarziu . succes1
buna ziua tuturor!felicitari pentru site .. este foarte util!
Dintr o relatie anterioara am o fetita care in momentul actual studiaza in clasa a 9 a in Romania .Printr o sentinta definitiva si irevocabila a fost data in grija tatalui ei,dar acum acesta este de acord sa mi o incredinteze mie sa locuiasca si sa studieze in Germania,eu avand rezidenta in aceasta tara. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns ,un sfat...as avea 2 intrebari:
1)este deajuns sa mi faca el procura notariala cum imi incredinteza copilul sa locuiasca si sa studieze in germania pe o perioada de 2 ani(pina la majorat)
2) cam ce acte mi ar fi necesare sa o inscriu la scoala in acest stat .Cam care ar fi pasii pe care i ar trebui sa i urmez..
multumesc anticipat pentru raspunsuri!
buna ziua!
mama mea mai are un frate si o sora.in urma mortii ambilor bunici a ramas o casa cu 3 camere , o bucatarie interioara si una exterioara plus aprox. 2 hectare de pamant. la inmormantarea bunicilor fiecare si a ales camera lui .. totul a fost super ok pina anul acesta cand mama nu a mai fost lasata sa intre in casa parinteasca de catre fratele ei care declara acum ca , casa este a lui , el a ingrijit o in ultimii 2 ani(evident cu banii care i lasasera bunicii dupa moartea lor..).asa suparata a fost . cred ca singura solutie care ar mai linistio ar fi sa se dezbata odata acea mostenire sa decida legea care si cat are dreptul. intrebarile mele ar fi :
1. cam cat ar costa dezbaterea mostenirii.. aproximativ
2. de ce acte are nevoie? .. in cazul in care nu are nici un act original , de unde poate face rost
3este nevoie sa fie ea prezenta la termene sau se poate intocmi vreo procura catre o persoana juridic .... etc ...
4ii trebuie martori?
5 daca ea plateste dezbaterea mostenirii este numai pentru partea ei sau pentru toti se dezbate .. ca sora ei este saraca si nu are putere sa plateasca nimik..ar putea sa i faca mamei o procura sa se ocupe ea si de partea surorii..
va multumesc anticipat de raspunsuri
Răspuns la discuția cheltuielli de judecata
nu am pimit nimic prin posta . situatia este urmatoarea. ex-ul m a dat in judecata pentru a stabili ca minora din relatia noastra va ramane in ingrijirea lui definitiva si irevocabila.i a trebuit acest proces pentru a si solicita prin alt proces partea lui din imobilul meu.. parte care i a fost data,lucru de care am stiut caci mi a venit acasa hotarare judecatoreasca. deci mi a fost trimisa hotarare ca trebuie sa mi dea sulta x din apartament, unde n a cerut cheltuieli de judecata ... dar aceasta hotarare despre care vorbesc ... incredintarea minorului nu apare nicaieri , prin posta nu am primit. tot timpul cand venea minorul in vizita imi cerea procura sa poata calatori... nici nu m am gandit ca as fi fost data in judecata . bani i am trimis lunar dar nu am mentionat ca ar fi cheltuielile .. din moment ce nu stiam.anul acesta nu am putut face procra , nu am putut ajunge la consulat si l am rugat sa rezolve el pentru a trimite copilul in vizita ... asa minorul a ajuns la mine .. si tot i acest mod am luat la cunostinta de hotararea care s a dat.cum poate instanta sa trimita acceasi persoane doar o hotarare.. a doua am primit o ,,, prima.... este pe drumX-(si bunuri imobile am si nu am .. doar acea sulta pe care ex trebuie sa mi o dea.... evident .. cheltuielile de judecata sunt minore in comparatie cu sulta ce trebuie sa o primesc .. si as vrea sa i fac plata .. chiar actualizat
acum 2 ani am fost dat in judecata ,nu am primit nici o hotarare judecatoreasca.acum am aflat ca s a judecat cazul meu si ca trebuia sa platesc suma x .. cheltuieli de judecata.ce probleme pot aparea .. cui trebuie sa i achit acea suma. caci as vrea sa o platesc ... ce se poate intampla in cazul neplatii cheltuielilor de judecata? multumesc de raspunsuri anticipat!
Răspuns la discuția calatorie minor
multumesc pentru raspunsuri!:">de certificat de nastere chiar nu stiam .bineinteles ca va fi asteptat de acesta acolo. copilul a mai calatorit si anul trecut cu avionul si atunci i a trebuit procura de la ambii parinti fiindca nu iesise inca hotararea judecatoreasca .anul acesta voiam sa il trimit cu autocarul si nu eram sigura daca intr adevar ii trebuie sau nu si procura de la tatal sau .copilul insista sa plece mai repede si pina ajungea procura din italia .. nu avea stare.stiti cum sunt copii...o zi buna tuturor!
Discuție calatorie minor
locuiesc in romania impreuna cu minorul de 16 ani pe care l n ingrijire prin sentinta civila definitiva si irevocabila . as vrea sa il trimit in italia , la tatal acestuia, in vizita . este necesar sa mai faca si tatal copilului procura sau numai procura de la mine precum sunt de acord cu calatoria minorului?minorul va circula cu o firma transpor persoane , va avea buletinul de identitate .. ce alte acte sunt nevoie? multumesc anticipat de raspunsuri!
Răspuns la discuția sulta
multumesc mult pentru raspunsuri! dar mai am o intrebare ..daca in cazul in care as reusi sa ajung la o intelegere intre parti(nu as vrea chiar sa i iau totul.. sa impartim ca doi oameni civilizati)..sa l conving sa vindem totul si achitam omeneste datoriile ... restul fifty -fifty..el ar trebui sa caute client , eu doar sa ma prezint la notar sa i dau declaratie ca nu mai ridic pretentii la nimic?.iin aceasta situatie .. tot este recomandat sa investesc hotararea cu formula executorie?eu vreau sa i dau jumatate din ce ramane ..dar nu am timp sa caut client si am inteles ca el este proprietar legal pe tot si n am cum sa ma prezint eu sa vand din moment ce el este seful acolo:Pcum ma pot prezenta eu la o agentie imobiliara sa vand cand nu am contract proprietate , am doar hotararea ca mi revine sulta.dati-mi va rog un sfat cum si ce sa fac in acest caz!i am propsus sa caute client si eu vin sa semnez ca am primit nenorocita de sulta .. nu vrea ... zice ca eu sunt proprietar ca el nu l a intabulat ,sa l vand eu....eu ma#-onu stiu cum sa fac sa fie bine pentru amandoi. va rog .. un sfat!
Discuție sulta
buna ziua tuturor!in urma cu un an si 7 luni am primt printr o hotarare a tribunalului dreptul la o sulta de sa zicem suma x.dar eu apar in continuare ca proprietar al apartamentului si toate datoriile vin pe numele meu.Am fost chiar data in judecata de asoc de propritari si sunt amenintta de acestia cu executorul judecatoresc.sunt de acord ca din sulta ce mi se cuvine sa achit totul.persoana care trebuie sa mi plateasca sulta sustine ca apartamentul este inca pe numele meu , nu intelege ca i a fost dat in totalitate.ori nu intelege ori se face ca nu pricepe.de 7 luni zice ca l vinde .. apoi ca nu poate ca sunt eu proprietara... trebuie sa investesc formula executorie ?macar sa l sperii putin, poate asa isi va reveni la realitate...sulta este suma x care acum ar fi cam pretul apartamentului la ora acutuala , evident ca as fi de acord sa impatim jumate jumate ...tot ma ameninta ca va scadea sulta legala ... sunt total debusolata . intrebarile mele sunt:
1. se poate scade pretul sultei?
2trebuie sa investesc eu formula executorie?
3 ce ar trebui sa fac in cazul in care nu reusesc sa ajung cu persoana la intelegere
4 in cazul in care va fi o alta hotarare judecatoreasca de executie de la asociatia de proprietari si l va scoate aceasta la vanzare .. cine si cum isi primeste bani..
multumesc anticipat de intelegere si de raspunsuri!
Răspuns la discuția inhidere din oficiu SRL
am reusit sa gasesc informatii despre societate pe net(nu am cum sa ma deplasez in romania acum si eram curios),deci sa contiunui . informatie precum societatea apare inactiv conform OPANAF nr 1167/29.05 2009.Dar nu am reusit sa vad care ar fi datoriile catre stat.In cazul in care SRL-ul este declarat inactiv ... tot ar mai trebui sa platesc impozit?.Care sunt pasii apoi catre inchiderea societatii in cazul in care eu nu sunt in tara?Adevarul este ca m am lasat in baza spuselor acelei doamne si am plecat linistit in speranta ca societatea se va inchide singura,,dupa un an,,!
multumesc tuturor de raspunsuri!multumesc ca ma luminati!