avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate Adeea

Activitate Adeea

Buna ziua.
Sotul meu a cerut divort pe cale amiabila la notar insa noi avem un copil de aproape 2 ani. Eu vreau copilul sa ramana la mine insa situatia financiara a sotului si parintilor lui este mult mai buna decat a mea. Daca sunt acum de acord sa renunt la custodia copilului in favoarea lui din motive financiare mai am apoi sansa sa obtin custodia in instanta in cazul in care starea financiara se va imbunatatii?
Răspuns la discuția Legea 112/1995
MIHAI GRIGORE a scris:

Acea modificare nu a fost promulgata!
Deci acel articol din ziar nu are valoare nici macar de hartie igienica fiind virtual!
:D




Ar mai fi ceva...daca stau sa citesc legea si sa o interpretez ca atare Art 9 aliniat 1 spune asa: Chiriasii titulari de contract ai apartamentelor ce nu se restituie in natura fostilor proprietari sau mostenitorilor acestora pot opta, dupa expirarea termenului prevazut la art. 14, pentru cumpararea acestor apartamente cu plata integrala sau in rate a pretului. Art 14 este : Persoanele indreptatite la restituirea in natura a apartamentelor sau, dupa caz, la acordarea de despagubiri vor depune cereri in acest sens, in termen de 6 luni de la intrarea in vigoare a legii.

La ultimul aliniat al art 9 spune asa: Apartamentele dobindite in conditiile alin. 1 nu pot fi instrainate 10 ani de la data cumpararii.

Povestea ar fi asa: proprietarii au fugit din tara, in ap s-a mutat cumnatul unuia din soti si deoarece erau prea putini in 4 camere au facut schimb de apartament cu noi (3 camere) si statul le-a platit o diferenta. Acum cu retrocedarile, fostii chiriasi au incercat sa ceara restituirea apartamentului insa le-a fost respinsa actiunea din lipsa de probe.
Daca interpretez legea asa cum e eu nu intru in art 9 alin 1. Proprietari nu exista, nu exista litigii sau proces pe rol....
Răspuns la discuția Legea 112/1995
deci nu estista posibilitatea legala ca eu sa cumpar si sa vand imediat ..... bun si asa ...dupa ce ca au facut niste preturi astronomice nici macar n`o pot vinde..
Multumesc oricum pentru informatii :)
Răspuns la discuția Legea 112/1995
MIHAI GRIGORE a scris:

Nu s-a modificat legea 112/1995 in sensul aratat de dvs mai sus!
Puteti instraina apartamentul sau casa dobandite in baza legii 112/1995 cu respectarea a doua conditii:
--sa nu existe procese pe rolul instantelor judecatoresti privind revendicarea proprietatii dvs;
--sa nu existe revendicari pe legea 10/2001 ale acestei proprietati
Termenul de 10(zece) ani de la data cumpararii a ramas in vigoare!
Puteti eventual sa inchieati un antecontract de vanzare -cumparare si sa incasati tot pretul urmand ca la data implinirii termenului stabilit prin lege sa intocmiti actul in forma autentica finala.
B-)



ZIARUL COTIDIANUL DIN 23 MAI 2006

Chiriasii pot sa-si vinda casele cumparate la preturi de nimic
23 Mai 2006 Lucian Gheorghiu

Fostii chiriasi scapa de restrictia de zece ani care ii impiedica sa-si vinda casele nationalizate cumparate, dupa intrarea in vigoare a Legii nr. 112, modificata ieri pe sest in Camera Deputatilor.

Plenul Camerei Deputatilor a adoptat ieri, cu 221 de voturi pentru, 23 impotriva si 5 abtineri, o propunere legislativa de modificare a Legii nr. 112/1995, autor fiind deputatul PC Petru Calian. Propunerea elimina un alineat din Legea nr. 112, care le interzicea chiriasilor sa instraineze timp de zece ani imobilele cumparate.


Mentionez ca apartamentul inca nu a fost cumparat si nici nu costa chiar nimic. 30.000 euro sunt bani! Nu exista procese pe rol si nici cerere de retrocedare.
Discuție Legea 112/1995
buna ziua. Am si eu o problema cam mare. Am un apartament nationalizat 112/1995 vrem sa-l cumparam ca apoi sa-l vindem sa ne mutam la curte. Legea in sine spune ca nu am voie sa vand inainte de 10 ani, stiu insa ca in mai 2006 si am inteles ca si acum la inceputul anului legea s-a schimbat si ca pot vinde inainte de termenul de 10 ani, dar nu gasesc modificarea de lege. Imi puteti spune va rog cand a aparut ultima modificare ca sa stiu exact in momentul acesta cum sta de fapt treaba!?
Va multumesc
Da, dar eu platesc cota parte pentru fiecare asigurare in parte din salariul minim pe economie. Mamele care spre exemplu lucreaza 4 ore cu contract de munca platesc acea cota parte din salariu. In mod normal si eu care platesc un ceva % din salariul minim pe economie pentru fiecare (pensii, somaj etc) ar trebui sa se ia in considerare mai ales ca le platesc din mana practic eu neavand niciun venit.
Buna ziua,
Muncesc din anul 2001, la ultimul loc de munca am stat 2 ani pana in Aprilie 2009. Din Aprilie nu mai muncesc insa am toate darile la stat platite din mana (somaj, pensii, asig medicale etc ). Sunt acum insarcinata in 2 luni si nu stie nimeni sa-mi spuna daca eu am toate darile platite la zi din mana, daca eu pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului. Ma poate cineva ajuta cu un raspuns? #-o

Multumesc