avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate radu_rus

Activitate radu_rus

cum este mai rentabil pentru un pfa sa achizitioneze un autoturism in leasing sau in prin credit bancar?
ma intereseaza din punctul de vedere al cheltuielilor ce pot fi deduse (adica sa deduc cat mai mult)

dupa achizitionare ce cheltuieli legate de functionarea si intretinerea autoturismului sunt deductibile avand in vedere ca autoturismul va fi folosit si in scop personal
as vrea sa stiu daca pentru un import de marfuri din china pentru care s-au facut plata marfii numai partial se poate plati cu numerar diferenta neplatita din Invoice de 10.000 de dolari dupa ce s-a facut receptia marfii in Romania si platite toate taxele vamale si respectiv a tva-ului aferent
am vandut marfa catre o firma la care s-a pronuntat sentinta de inchidere a procedurii de faliment si am inteles ca pot deduce TVA-ul aferent sumei pe care o mai aveam de incasat. As dori sa stiu care sunt notele contabile care se fac in acesta situatie si cum se inregistreaza in decontul de TVA.
De asemenea as dori sa stiu daca suma pe care o aveam de incasat o pot trece pe cheltuieli (pe ce cont se inregistreaza) si daca suma respectiva este deductibila in calculul impozitului pe profit.