Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA marfa vanduta catre firme la care s-a pronuntat ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

marfa vanduta catre firme la care s-a pronuntat sentinta de inchidere a procedurii de faliment

am vandut marfa catre o firma la care s-a pronuntat sentinta de inchidere a procedurii de faliment si am inteles ca pot deduce TVA-ul aferent sumei pe care o mai aveam de incasat. As dori sa stiu care sunt notele contabile care se fac in acesta situatie si cum se inregistreaza in decontul de TVA.
De asemenea as dori sa stiu daca suma pe care o aveam de incasat o pot trece pe cheltuieli (pe ce cont se inregistreaza) si daca suma respectiva este deductibila in calculul impozitului pe profit.
Art. 138.din Cod fiscal
- Baza de impozitare se reduce in urmatoarele situatii:
d) in cazul in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii prevazute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei, hotarare ramasa definitiva si irevocabila;

Se constituie Provizioane pentru clienti care se afla in procedura de faliment

Inregistrarea trecerii clientului pe clienti incerti datorita riscului de neplata:

4118 = 4111 1.190
„Clienti incerti sau in litigiu" „Clienti“

Constituirea unei ajustari pentru deprecierea creantei in momentul declararii procedurii de deschidere a falimentului, pe baza hotararii judecatoresti:

6814 = 491 1.000
„Cheltuieli de „Ajustari pentru deprecierea
exploatare privind ajustarile pentru creantelor – clienti“
activelor circulante“

 Scoaterea din activ a creantei incerte in urma hotararii de faliment definitiva si irevocabila:

654 = 4118 1.000
„Pierderi din creante „Clienti incerti sau in litigiu"
si debitori diversi“

In rosu:

4118 = 4427 190
„Clienti incerti sau in litigiu" „TVA colectata“

 Anularea ajustarii pentru deprecierea creantei:

491 = 7814 1.000
„Ajustari pentru deprecierea „Venituri din ajustari pentru
creantelor – clienti" deprecierea activelor circulante“

Concluzie
Creantele neincasate datorita insolvabilitatii clientilor se trateaza astfel:

 se constituie provizioane in momentul in care este deschisa procedura de declarare a falimentului pe baza unei hotarari judecatoresti. Aceste provizioane sunt deductibile
fiscal in procent de 100% din valoarea creantelor asupra clientului respectiv in cazul in care sunt indeplinite conditiile legale;

 se inregistreaza pe cheltuieli pierderile inregistrate cu ocazia scoaterii din evidenta a creantelor neincasate, in cazul in care procedura de faliment a debitorului a
fost inchisa in baza hotararii judecatoresti. Aceste cheltuieli sunt deductibile la calculul profitului impozabil;

 se ajusteaza baza impozabila a taxei colectate atunci cand hotararea judecatoreasca de inchidere a procedurii falimentului a ramas definitiva si irevocabila.

Acte normative aplicabile:
Art. 21 alin. (1) si (2) lit. n), art. 22 alin. (1) lit. j), art. 138 lit. d) din Codul fiscal
Pct. 20 alin. (1) si (3) la Titlul VI Taxa pe valoarea adaugata din Normelemetodologice de aplicare a Codului fiscal
Anexa nr. 2 la Ordinul presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 1.746/2008 pentru aprobarea modelului si continutului formularului (300) „Decont de taxa pe valoarea adaugata"