avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Activitate isct

Activitate isct

Răspuns la discuția Corectitudine solicitare
Va multumesc pentru raspuns.

Răspuns la discuția Corectitudine solicitare
Nu stiam. Va multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Corectitudine solicitare
Va multumesc pentru raspuns.

Asa cum ati mentionat si dvs. trebuie "actul de identitate (denumire, serie, numar)" si m-am conformat de fiecare data furnizand aceste informatii. Acum mai nou este solicitata o copie a actului de indentitate si pe deasupra si o copie a actului de proprietate a locuintei. Este in regula furnizarea aceastei combinatii de acte - chiar si in format de copie -presedintelui asociatiei de proprietari? Pentru obtinerea acestor acte nu ar trebui prezentata informarea/cererea de la circa de politie de care apartinem? Mentionez ca locuiesc in acest imobil de 42 de ani.

Utilizator isct
Buna ziua,

Am urmatoarea nelamurire: presedintele asociatiei de proprietari ne-a solicitat noua, proprietarilor, depunerea de copie dupa actul casei si copie dupa buletin cu justificarea ca aceste acte sunt necesare pentru actualizarea cartii de imobil. Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa dau curs acestei solicitari.

Va multumesc anticipat,

Utilizator isct
Bine, le iau pas cu pas.

Va multumesc.
Buna dimineata,

Am adresat primariei o solicitare oficiala la care am primit un raspuns, vineri 14.03.2014. In cerere am solicitat explicatii detaliate si singurul lucru evidentiat in raspunsul primariei este ca am figurat cu debit din 2005 pentru un teren "nedeclarat". Terenul in cauza (parte a unei mosteniri nedezbatute) este dat la asociatie, asociatie care, din cate stiu eu, plateste impozitul anual. In anii anteriori am primit chiar si bonificatie pentru plata integrala a impozitului pana la jumatatea lunii martie, fapt ce poate fi dovedit cu facturile din anii anteriori emise de catre Biroul taxe si impozite al Primariei.

Va rog sa-mi oferiti o solutie legata de faptul cum pot merge mai departe pentru a afla explicatii pentru taxele si impozitele platite.

Ca o intrebare suplimentara: daca pe plan local s-a hotarat impozitarea terenurilor tinute in folosinta de catre mostenitori (terenuri impartite de comun acord, fara o dezbatere a succesiunii) aceasta se aplica retroactiv?

Va multumesc anticipat.
Va rog sa-mi spuneti daca exista o cerere tip pentru aceasta solicitare.
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cum si unde pot solicita explicatii detaliate legate de impozitul pe casa si teren. Dupa ce l-am achitat, constatand ca este cu mult peste ce am platit anul trecut, am cerut lamuriri la ghiseu si recomandarea functionarei a fost sa-mi pun ochelari. :(
Mentionez ca locuiesc intr-o comuna - primaria comunei are un ghiseu unde colecteaza taxele si impozitele locale - si nu stiu cum pot afla aceste informatii sau cui sa ma adresez.

Va multumesc anticipat.