avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate gorjdesign

Activitate gorjdesign

Buna ziua,

In 2015 am suspendat un PFA. Atunci citisem ca dupa 3 ani daca nu il reactivez se radiaza automat. Va rog, daca aveti un articol referitor la aceasta lege .

In 2022 am aflat ca PFA-ul s-a activat automat in loc sa se radieze automat.
Am fost la registrul comertului si mi-au zis ca "situatia e in aer" si ca singura solutie este sa o radiez. Nu au vrut sa imi dea nici un act pentru perioada 2018-2022. Am radiat-o atunci in 2022.

Acum Anaf-ul imi zice ca ei nu au primit nimic referitor la perioada de suspendare 2018-2022 si ca sa vin sa depun declaratiile pe norma de venit si sa platesc acele taxe. Si ca incepand de anul viitor o sa imi impuna automat pe 2019.

Cum sa procedez ? Exista castig de cauza, vreun avocat din Targu Jiu dispus sa afle mai multe si sa preia cazul ?
Răspuns la discuția Succesiune - renuntare drepturi
Am inteles si va multumesc mult pentru toate informatiile primite .
Răspuns la discuția Succesiune - renuntare drepturi
Mi se pare total aiurea ca este reglementat astfel. Exista vreo posibilitate prin care sotul supravietuitor sa preia intreaga mostenire ? Daca se face un testament are vreo relevanta?
Buna ziua,

In cazul in care unul dintre parinti decedeaza si suntem 2 frati, putem sa renuntam la mostenire si sotul supravietuitor sa preia intreaga mostenire ?
Buna ziua,

Poate fi executata de catre FISC pentru recuperarea obligatiilor fiscale(raspunderi persoane fizice in solidar cu societatea a carei asociat unic si administrator sunt) o propritate personala daca aceasta se afla in acest moment ipotecata la banca (ratele la banca fiind achitate la zi ). Exista o hotarare judecatoreasca de atragere a raspunderii individuale .
Răspuns la discuția Impozite PFA - norma de venit
Multumesc pentru ajutor .
Răspuns la discuția Impozite PFA - norma de venit
Si mai am o intrebare. Daca sunt PFA cu norma de venit neplatitor de TVA pot emite facturi ?
Si daca da, doar fara TVA sau si cu TVA ?
Buna ziua,

Inca sunt confuz in legatura cu impozitele pe care trebuie sa le platesc pentru un PFA.

Daca am ales sa deschid un PFA pe norma de venit de 10 000 RON si nu sunt angajat ce impozite va trebui sa platesc ?

16% din norma de venit ? = 1600 RON
31,3% Pensie , din norma de venit ? = 3130 RON
5,5 % Sanatate, din norma de venit ? = 550 RON
---------------------------------------------------------------------------
TOTAL = 5280 RON

Este corect sau se calculeaza altfel si mai sunt si alte impozite in plus ?
Ce repercusiuni asupra administratorului are anularea, prin sentință judecătorească, a unor dispoziții de plată către administrator?
Aceste transferuri, prin dispoziții de plată, au fost făcute cu o lună înainte de
achitarea către finanțe a unor obligații fiscale - TVA și impozit pe profit.
Buna ziua,

Astazi am avut un accident rutier minor care a rezultat doar cu pagube minore la ambele masini implicate.

Persoana care a intrat in mine este cea vinovata, si-a asumat raspunderea, am mers la societate de asigurare si am facut un proces de constatare amiabila prin care el declara cele intamplate.

Doua ore mai tarziu, acesta persoana se duce singura la societatea de asigurare si declara ca el este nevinovat si ca a fost fortat de mine sa declare acest lucru si sa consemneze in acel proces de constatare amiabila .

Imi puteti spune va rog cum sa procedez in acest caz ? Care sunt pasii de urmat ? Ma duc la politie ,sau .... este urget ....