Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozite PFA - norma de venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozite PFA - norma de venit

Buna ziua,

Inca sunt confuz in legatura cu impozitele pe care trebuie sa le platesc pentru un PFA.

Daca am ales sa deschid un PFA pe norma de venit de 10 000 RON si nu sunt angajat ce impozite va trebui sa platesc ?

16% din norma de venit ? = 1600 RON
31,3% Pensie , din norma de venit ? = 3130 RON
5,5 % Sanatate, din norma de venit ? = 550 RON
---------------------------------------------------------------------------
TOTAL = 5280 RON

Este corect sau se calculeaza altfel si mai sunt si alte impozite in plus ?
Si mai am o intrebare. Daca sunt PFA cu norma de venit neplatitor de TVA pot emite facturi ?
Si daca da, doar fara TVA sau si cu TVA ?
Buna ziua,

In afara de cele scrise de dvs., nu mai datorati alte contributii sau taxe. Singura precizare ar fi ca baza de calcul a contributiei de asigurari sociale(cas) nu este norma de venit, ci o suma ce nu poate fi mai mica de 778 lei dar nici mai mare de 11.115 lei. In intervalul dintre cele doua limite puteti opta pentru stabilirea bazei la care veti aplica procentul de 31.3%.
Veti gasi in articolul de mai jos, detaliat, tot ce va intereseaza.
www.avocatnet.ro/content/art...

Puteti emite facturi numai fara TVA. Potrivit art.153, alineatul 8, litera b din CF persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire nu are voie să menţioneze taxa pe factură sau alt document;

Numai bine
CONTABIUM, Contabil
Multumesc pentru ajutor .