avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate bellabianca52

Activitate bellabianca52

Buna ziua, in contractul de credit am mentionat ca dobanda cuprinde printre altele si comisionul bancar, insa in scadentar comisionul este evidentiat separat cu inca o alta suma. Se incadreaza la clauze abuzive si sa solicit inapoi sumele de bani achitate din 2012? Sau sa se ramburseze.? Multumesc!
Contract de munca suspendat art. 52 lit. b Codul muncii.

Buna ziua, In cazul unui CIM suspendat in baza art 52 lit. b CM, un executor trimite infiintare poprire, insa la data primirii exista raport juridic, insam CIM ul este suspendat, am obligatia de a infiinta poprire chiar daca nu datorez sume de bani? Multumesc!
Mostenitorii veteranilor de razboi.

Buna ziua, voiam sa stiu daca mostenitorii (fiica) veteranilor de razboi primesc indemnizatie/teren? Veteranul de razboi a decedat si in timpul vietii nu a solicitat cota de teren care i se cuvinea. Multumesc.
Buna ziua, se poate dezmembra un teren in mai multe loturi, fara a lasa drum de servitute/cale de acces?Daca nu, ce legislatie prevede acest lucru? Multumesc!
Multumesc!
Buna ziua, este legala vanzarea unei cote parti dintr-un drum de servitute unui tert? Se poate cere anularea contractului de vanzare cumparare? Ce temei de drept? Multumesc.
Buna ziua, actiunile introduse de o companie in faliment, se semneaza doar de lichidatorul judiciar? sau se poate semna doar de avocat?
Răspuns la discuția societate civila profesionala
Si cum vedeti dvs daca o societate civila de avocati s-a radiat, insa concomitent a fost infiintata un sprl? Toate contractele se transfera la noua societate? Daca covietatea dizolvata nu aduce la cunostinta instantei ca s-a dizolvat, insa reprezeinta clientii in dosarele contractate inainte de dizolvare, poate noua societate fi tinuta a plati datoriile societatii dizolvate?
Buna ziua,

In cazul in care o societate de avocati s-a dizolvat, dar concomitent au infiintat alta, societatea dizolvata cum poate fi obligata la plata datoriilor ce rezulta din titluri executorii? Multumesc!
Buna ziua,

In urma masuratorilor, am constatat ca, gardul este amplasat 0.80 cm oe drumul de servitute. Cadastristul respectiv a constatat ca vecinul este in curtea mea 0.80 cm, care la randul lui a constatat ca vecinul are in curtea lui 0.80 cm. Am inteles ca aceste masuratori sunt la toata strada. Intre vecinul de la vest si casa mea se afla un teren fara constructii, propritar fiind un vecin care are cota parte din drumul de servitute pe care il detinem in comun. Se poate face o actiune de granituire impotriva acestuia, in sensul ca el nu are construit nimic pe acel teren? Trebuie sa daram gardul? Se poate face si o actiune privind repozitionarea drumului de servitute? Multumesc.