avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters94817

Activitate ContSters94817

Răspuns la discuția divort
Asta nu inteleg eu ....reclamantul plateste taxa de 3% si spuneti "urmand mai apoi sa recupereze de la parat in proportia in care paratul va fi obligat la plata ".
Ce pot recupera?

Răspuns la discuția divort
Oameni buni sa-mi spuna cineva ce e cu partajul asta?
Daca eu dovedesc la divort ca e din vina lui cu probe cu tot ce trebuie ca m-a inselat, atunci cand vreau sa deschid proces de partaj tot eu platesc aia 3% ?Nu cel vinovat plateste cheltuielile de judecata?
Spuneti-mi clar cum sae procedeaza? incep divortul si incredintarea minorului platind taxa de 38 lei, apoi cand termin procesul si se desface casatoria din vina exclusiv a sotului deschid proces de partaj tot eu.....ca el se opune.....si tot eu platesc?
In situatia in care nu suntem divortati iar sotul nu vrea sa contribuie la cheltuielile casei si cresterii copilului pot sa il dau in judecata sa plateasca pensie alimentara pt copil? Care ar fi procedura, trebuie martori?Imi puteti spune exact ce trebuie sa fac?
Răspuns la discuția divort
Acum in urma multor certuri cu el vrea sa divorteze dar vrea jumatate din casa.
Eu si copilul nu avem unde sta si nici daca impartim jumate -jumate nu imi ajung banii sa-mi cumpar macar o garsoniera.Ce pot sa fac in situatia asta, care sunt sansele sa raman in apartament?Nu am cum sa ii platesc lui partea ca sa raman eu cu casa pt ca salariul meu e f mic.
Răspuns la discuția divort
Mai explicit, cum influenteaza divortul faptul ca eu dovedesc adulterul?
Răspuns la discuția divort
Daca eu aduc probe ca ma inseala, probe date de detectivi particulari si certificat medico-legal ca m-a lovit cum influenteaza la partaj?
Răspuns la discuția divort
Cum se procedeaza in cazul partajului, daca deschid eu proces va trebui sa platesc 3% din valoarea bunurilor declarate?Cine evalueaza aceste bunuri casa, mobila, masina?
Răspuns la discuția divort
Nu prea inteleg....eu inca nu am depus cererea de divort si el m-a agresat fizic.....unde merg sa depun plangere penala?Imi trebuie certificat medico-legal? Medicul de familie imi poate elibera?
Noi oamenii de rand nu intelegem termenii judecatoresti si nici nu stim exact ce trebuie sa facem de aceea va rog sa ne explicati pe intelesul nostru......multumesc!
Răspuns la discuția divort
Astazi dimineata m-a agresat fizic si am vanatai pe mana dreapta........unde trebuie sa ma adresez?Nu am martori....copilul dormea.....
Este tarziu daca merg la politie in aceasta seara?
Răspuns la discuția divort
In cazul unui cont bancar care este doar pe numele sotului si este deschis in timpul casatoriei cum se face partaj?