Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia de intretinere

In situatia in care nu suntem divortati iar sotul nu vrea sa contribuie la cheltuielile casei si cresterii copilului pot sa il dau in judecata sa plateasca pensie alimentara pt copil? Care ar fi procedura, trebuie martori?Imi puteti spune exact ce trebuie sa fac?
Pensia de întreţinere se plăteşte în rate periodice, la termenele convenite de părţi sau, în lipsa acordului lor, la cele stabilite prin hotărâre judecătorească.

Chiar dacă creditorul întreţinerii a decedat în perioada corespunzătoare unei rate, întreţinerea este datorată în întregime pentru acea perioadă.

De asemenea, părţile pot conveni sau, dacă sunt motive temeinice, instanţa de tutelă poate hotărî ca întreţinerea să se execute prin plata anticipată a unei sume globale care să acopere nevoile de întreţinere ale celui îndreptăţit pe o perioadă mai îndelungată sau pe întreaga perioadă în care se datorează întreţinerea, în măsura în care debitorul întreţinerii are mijloacele necesare acoperirii acestei obligaţii.
In cazul in care tatal nu participa la cheltuielile necesare pentru a-i asigura copilului cele necesare traiul, educatiei, invatatura, puteti sa va adresati instantei de judecata pentru obligarea tatalui la plata unei pensii de intretinere. Va fi sesizata autoritatea tutelara, se va efectua o ancheta sociala la domiciliu.Mai aveti la indemana si procedura medierii.