avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate mariab51

Activitate mariab51

Discuție angajati
sint administrator la 3 societati,la una din ele am contracte de munca cu angajati,intrebare?se poate sa folosec angajati si la celelalte firme sa munceasca ?in ce conditii? va multumesc mult.
Răspuns la discuția cesionare firma
multumesc pr.rasp.si va intreb :cesionaru a declarat in contr.de cesiune ca preia activul si pasivul ,cu toate drepturile si obligatiile si cred ca astfel si-a asumat toate inscrisurile din activ si pasiv nu?
Răspuns la discuția cesionare firma
pai ,e ilegal totusi sa cesionezi partile soc ale unei firme chiar daca are datorii si cesionarul e de acord cu ele,adica a luat la cunostinta de existenta lor...
Răspuns la discuția cesionare firma
eu sunt admistratorul firmei iar in timpul mandatului meu nu am facut fapte de natura penala,furnizori neachitati,credite ,sau altele...in urma unui anunt la ziar am cunoscut viitorul cesionar ...a fost interesat ca firma noastra activeaza intr-un domeniu pe care il interesa,respectiv constructii,productie prefabricate mai exact,..si asa a decurs totul...,cetateanul e italian,acum din presa am aflat ca s-a legitimat cu act fals,parea totul ok cind am intocmit actele de cesionare... nu stiu daca v-am multumit ...pt rsp
Răspuns la discuția cesionare firma
multumesc pt rsp.mentionez ca pers care a cumparat a semnat un act in care a luat cunostinta despre datoriile firmei....
Răspuns la discuția cesionare firma
multumesc pt rsp.mentionez ca pers care a cumparat a semnat un act in care a luat la cunostinta despre datoriile firmei si e de acord cu ele...acum e cercetat de diicot ,din ce am citit in presa,problema e ca sunt chemata si eu la diicot si nu stiu de ce?
Discuție cesionare firma
in dec 2008 am cesionat firma unei pers care acum are probleme legate de ac firma,e srestat si cercetet ,la data cesionarii firma avea datorii numai la stat .ce mi se poate intimpla mie?
sint in pensie limita virsta si doresc sa mi se recalculeze pensia cu un venit realizat din efectuarea de asigurari ,lucrind ca agent de asigurare la Generali Asigurari,Va rog mult de tot sa -mi confirmati dca se poate?Va multumesc mult si va doresc o seara placuta
Discuție nedumerire
am avut o societate SRL cu domiciliul fiscal in Brasov si in dec.2008 am cesionat partile sociale catre o firma cu domiciliul fiscal in SIBIU,mentionez ca firma avea datori la buget.Ag,Fiscala Brasov nu doreste sa scoata din ev.fiscale firma motivind ca eu adica cel care a vindut firma aveam obligatia sa le prezint cererea de inregistrare a noului domiciliu fiscal a celui care a cumparat firma/Este normal sa mai primesc somati de plata a datoriior la buget ? pentru o firma care nu mai figureaza la registrul comertului din Brasov ? Multumesc mult pt.rabdarea de care dati dovada,.....o seara buna va doresc
Discuție ajutor.........
este adevarat ca de la data de 01.07.2009 societatile mici care au datori la buget mai mici de 25000 ron se pot radia la Reg.comertului fara sa mai fie responsabil adm .firmei de aceste datori? Va multumesc mult pt.raspuns