avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate andutza_puishor

Activitate andutza_puishor

Am facut o plangere penala impotriva primariei si parchetul a hotarat NUP
Acum am depus contestatia dar nu am primit nicio dovada pentru depunerea ei.
Nu ar trebui sa mi se elibereze un document prin care sa se adevereasca faptul ca am depus contestatia in termen legal?
Mentionez ca am predat contestatia chiar procurorului care s-a ocupat de plangerea mea.

Maine e ultima zi de depunere; va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca legea prevede eliberarea unei dovezi de depunere a contestatiei pentru a obtine acest document in timp util.
Multumesc pentru raspuns dar tot nelamurita sunt...motivarea plangerii nu trebuie sa plece de la materialul de urmarire penala? ar fi trebuit cumva sa mi se prezinte acest material?

Multumesc pentru amabilitate!
Am facut o plangere penala impotriva primariei pentru abuz in serviciu in forma calificata si am primit de la procuratura o rezolutie de neincepere a urmaririi penale.

As vrea sa atac aceasta rezolutie si politistul care a facut ancheta a zis ca odata cu rezolutia primesc si dosarul plangerii dar nu l-am primit.

Cum pot obtine acest dosar? si cam ce am de facut in continuare...
Rezolutia este din 30 mai si abia azi am primit-o ...
Multumesc!
Dar ....
Executarea nu este o masura care se dispune in justitie?
Nu am primit de la BT direct decat o instiintare prin care mi se comunica suma restanta si penalitatile.
Nu am primit citatii sau alte notificari privind executarea
Mi-au fost virati astazi niste bani in contul BCR.
Cand am mers sa retrag suma, functionara mi-a spus ca am contul blocat la solicitarea BT Direct (membra a Grupului Financiar Banca Transilvania)

La BCR, mentionez, nu am nici o datorie

Am sunat la protectia consumatorului, le-am explicat situatia (abuzul) si mi s-a spus ca ei nu au ce face si sa "cad la pace" cu BT Direct.

Multumesc pentru sprijin!
Răspuns la discuția Incredintarea minorului mamei
Am discutat de mai multe ori cu tatal copilului si mi-a spus ca nu vrea sa ceara in instanta drept de vizita,ca nu vine sa-l ia de acasa pentru ca nu vrea sa ma mai vada sau sa vorbeasca vreodata cu mine.Fata de invatatoare se plange ca eu nu las copilul cu el.Am discutat si cu invatatoarea care mi-a zis ca "ii e mila de fostul meu sot si nu poate sa-l refuze".Amiabil eu nu vad nici o rezolvare.Singurul care are de suferit e copilul meu care nu stie ce sa creada.I-am propus fostului sot chiar sa trimita doar sms daca vrea sa il ia pe baiat dar nu a facut nici asta.Mi se pare ca eu am lasat prea mult de la mine si am incercat prea mult sa gasesc o solutie.Oricum nici vizitele astea in timpul scolii nu sunt corecte.
Eu am urmatoarea problema:in urma divortului baiatul mi-a fost incredintat spre crestere si educare.Tatal nu s-a prezentat la proces si nu are program de vizita dar i-am spus ca poate sa-l ia oricand cu conditia sa ma sune inainte.Din pacate tatal nu vine sa-l ia si se plange tuturor ca de fapt eu nu-i dau copilul.Ba mai mult il suna la scoala pe telefonul invatatoarei si ii spune copilului ca eu nu-l las sa-l vada.Mai nou il ia de la scoala din timpul orelor cu acceptul invatatoarei si se duc la plimbare,la cofetarie etc.Intrebarea mea este :are dreptul sa faca asta?Nu ar trebui sa ma anunte in prealabil?Daca il ia si pleaca cu el?invatatoarele au voie sa-l lase pe baiat sa plece din timpul orelor fara sa-mi spuna macar?Eu nu urmaresc sa il separ de tatal sau dar as vrea sa-l ia de acasa si sa stiu si eu macar la cat il ia si la cat il aduce.Are voie scoala sa se bage? Multumesc pentru orice raspuns!
Stiu ca poate dura foarte mult dar pe mine ma mira faptul ca nu am fost chemata la Politie macar sa ma intrebe daca eu am depus plangere avand in vedere ca am trimis plangerea prin posta.Putea fi trimisa de cineva in numele meu nu?Nu asta ar fi fost primul pas?
Sunt reclamant intr-un proces de recurs.Avocatul a facut recurs iar mie mi-a spus ca nu a fost aprobat (ii dadusem si 2 500 lei pt recurs taxa de timbru dar a zis ca judecatorul a considerat ca nu e motivat recursul).De curand am aflat ca recursul fusese aprobat dar noi nu ne-am prezentat si a ajuns la perimare.Ce ma fac?Mi se va da vreo cale de atac (recurs) in sentinta sau se termina totul si eu nu voi putea sa atac sentinta la Curtea de Apel Bucuresti?
Am trimis in luna iunie o plangere penala impotriva unui primar la DNA.DNA-ul a trimis-o la Parchet ,iar Parchetul la politie cica pentru "cercetare".Parchetul mi-a trimis o instiintare ca plangerea e la politie si ca acestia urmeaza sa cerceteze daca primarul se face vinovat de abuz in serviciu si ca voi fi informata in scris cu privire la rezultatele cercetarii.Problema e ca din iulie nu mai stiu nimic.Nici Politia nu m-a chemat macar sa ma intrebe daca eu am depus plangerea.E deja luna noiembrie.Oare sa ma duc la Politie sau sa mai astept?Mi se pare ca se trage de timp si nu stiu ce sa fac.