avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate GabrielaSN

Activitate GabrielaSN

Revin cu intrebarea mea care a ramas neraspunsa de acum cateva zile.

Ce solutie are mama mea sa vanda apartamentul dupa cerera de iesire din indiviziune daca sora mea continua sa refuze sa vanda partea de apartament ce i se cuvine ei?

In general cat timp ia un proces de iesire din indiviziune?
Inteleg ca sora mea nu poate fi fortata sa vanda. Poate fi insa obligata de un judacator sa cumpare si restul de casa care ne revine mamai mele si mie?
Avand in vedere natura unui aparatment nu cred ca impartirea se poate face astfel incat un alt individ sa poata cumpara numai o parte din el. In felul acesta mama mea este obligata sa nu vanda.
Conteaza faptul ca nici unul din mostenotori nu rezida si nuin orasul unde apartamenul este situat?

Poate sa-mi explica cineva ce inseamne iesire din starea de indiviziune?
Daca sa zicem iesim din starea de indiviziune eu si mama mea sau o scoatem pe sora mea din starea de indiviziune, cum putem vinde numai o parte din casa? Cine vrea sa cumpere parte dintr-o casa?
Cum putem sa o convingem pe sora mea sa vanda dupa ce iesim din indiviziune?

In final problema se rezume la cum poti vinde partea ta de mostenire daca celalalt mostenitor nu vrea sa vanda?
Multumesc din nou pentru raspuns.

Mama are o procura speciala data de sora mea cu doi ani in urma pentru a accepta succesiunea tatalui meu.
Poate fi folosita aceasta procura si pt iesirea din indiviziune?

Procura specifica ca mama poate sa o reprezinte la toate instantele investite in aceasta cauza succesorala.

Multumesc pentru raspuns.
Ce inseamna "actiune de iesire din indiviziune"? Sora mea sau mama trebuie sa formuleze aceasta actiune?
Problema ests ca sora mea nu doreste sa faca nimic in ceea ce priveste vanzarea casei. Nu vrea nici bani dar nici nu vrea sa-i dea nici un fel de procura mamei noastre pt vanzare.
In dorinta de a imparti cinstit mama e dornica sa evalueze valuarea casei si cand o vinde cumpartorul sa scrie un cec pe numele sorei mele direct pentru partea care is se cuvine.
Casa devine o povara de intretinut de la distanta si mama vede ca unica solutie vanzarea ei cu sau fara imputernicire din pareta sorei mele. Incerc sa aflu ce mijloace legale exista in Romania pentru aceasta.
Mama mea are un apartament pentru care a facut acte de succesiune dupa moartea tatalui meu acum 4 ani. Mostenitori santem eu, sora mea si mama. Toate trei traim in Canada si mama are vea sa vanda apartamentul din Romania.
Nici eu nici sora mea nu suntem interesate financiar in mostenirea casei.
Din pacate sora mea nu vrea sau nu are timp sa ii dea mamei mele o procura prin care aceasta sa poate vande casa. Ce optiuni are mama in aceasta situatie.
Poate sa vinda casa numai cu o procura semnata de mine si o declatie prin e-mail de la sora mea ca nu este intersesata in mostenirea casei?
Multumesc anticipat pentru raspuns.