avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Activitate Melidna12

Activitate Melidna12

Buna ziua,
cand o firma nu depune declaratiile fiscale la timp sau deloc acea firma devine inactiva si se inscrie in cazierul fiscal al asociatilor fapta respectiva.
Insa in momentul in care depune toate declaratiile se reactiveaza la cerere si se sterge fapta din cazier? Dupa cat timp? 1 an?
Cum ramane cu impozitul forfetar care nu a fost platit, are ceva legatura impozitul forfetar cu cazierul fiscal?

Buna ziua,
sunt asociat intr-o firma care nu are activitate, suntem in total trei si unul dintre asociati nu este de gasit. Am trimis scrisori cu cunfirmare de primire, toate s-au intors, am incercat si pe cai mai nejuridice sa zic asa, pe facebook etc...nu dam de el. Dorim sa inchidem firma dar fara el nu putem degeaba suntem actionari majoritari.
S-a mai aflat cineva in astfel de situatie? cum sa procedam. M-am gandit si sa mergem in instanta dar nu stiu ce se poate rezolva....
Va rog sa imi dati niste indei.
Buna ziua,
va multumesc. La Registrul comertului poate sa imi refuze inregistrarea acestei mentiuni?
Buna ziua,
cand instiintez societatea despre faptul ca renunt la calutatea de administrator trebuie sa trimit scrisoare cu confirmare de primire si la asociati acasa sau ajunge sa trimit la sediul firmei?
Buna ziua,
desi au fost multe discutii pe tema aceasta totusi am inca niste nelamuriri.
Cand notific societatea despre renuntarea mea la calitate de adiministrator cum se procedeaza?
A. Convoc AGA la care 100% nu o sa se prezinte nici unul dintre cei 2 asociati
B. Pur si simplu trimit notificra cu confirmare de primire la sediul societatii?
C. Notificare cu confirmare de primire catre asociati pe ultima adresa cunoscuta? (adica cea din actul constitutiv)
Dupa notificarea lor ma duc la registrul comertului si inregistrez mentiunea ca am renuntat la calitatea de adiministrator dobandita prin acto constitutiv?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
pot sanctiona divulgarea salariului de catre un angajat (fie vorbim de propriul salar sau al altcuive) cu avertisment scris, daca acest lucru este prevazut in regulamentul de ordine interioara a firmei?
Va multumesc
Răspuns la discuția concediu in caz de deces soacra
Va multumesc!
Buna ziua,
in cazul in care nici in CIM si nici in regulament intern nu este prevazut acest lucru la cate zile libere are dereptul angajatul caruia i-a murit soacra sau socrul?
Va multumesc!
Buna ziua, va multumesc de raspuns. Asa mi se pare si mie ca exagreaza, cred ca voi invoca faptul ca avea botnita la gat, deci o purta practic doar ca am dat-o jos pana i-am dat ceva de mancare. Il voi duce pe sorul meu martor si voi cere inlocuirea amenzii cu avertisment, avand in vedere ca si este prima data consider ca putea sa imi dea un avertisment. Ce ziceti?
HCL 502 art 3, lit b: "Art.13.Constituie contravenţii urmatoarele fapte prevăzute în acest regulament:

b) nerespectarea prevederilor art.3;"

Art.3. Accesul cîinilor in localurile publice, mijloacele de transport în comun,
parcuri, magazine, părţile comune ale imobilelor, pe drumurile publice si căile de
acces, este permis numai dacă aceştia poarta botniţă şi sunt ţinuţi in lesa sau ham.
Fac excepţie de la deţinerea botniţei: tineretul canin din orice rasa pînă la vîrsta
de 6 luni, cîinii din rasele de talie mică (confirmate prin carnetul de sănătate de medicul
veterinar curant).
Este interzis accesul cîinilor in locurile de joaca pentru copii .