avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate andreearuxi

Activitate andreearuxi

Răspuns la discuția Drepturi parentale
Buna ziua, da am copilul in incredintare si as dori sa nu fie nevoie sa apelez la el daca vreau sa ies din tara.
Buna ziua. Ce portita exista pentru situatia in care unul dintre parinti nu plateste pensie alimentara timp de 5 ani, nu se intereseaza absolut deloc de copilul sau. Pe baza acestor lucruri poate fi decazut din drepturi?
Răspuns la discuția Pensie alimentara copil
Doresc sa mentionez ca in tot acest timp (adica aprox. un an) nu a contribuit cu absolut nimik, pe motiv ca am un salariu bun si ii pot da copilului meu tot ce e mai bun...
Buna seara.
Va scriu la insistentele colegilor mei care ma tot sfatuiesc intr-un anume mod.
Sunt casatorita de vreo 2 ani cu un om care la vreo 8 luni de la casatorie a decis ca e mai bine sa o luam pe cai diferite (la momentul respectiv copilul meu avea 4 luni). Din comoditate, stiu, sunt de condamnat, nu am intentat proces de divort, ca deh am zis ca poate poate ne impacam.. In schimb colegii ma tot sacaie sa-l dau in judecata pentru neplata pensiei alimentare. Intrebare: Poate plati pensie alimentara, in conditiile in care noi nu suntem divortati??
Cu stima si respect, Roxana.
Răspuns la discuția Antecontract imobiliar
Da, asa este ... s-a achitat avansul si trebuia ca in maxim o saptamana sa achitam restul ..... Ideea era ca imobilul nu e gata, plus din cei 60 de viitori proprietari nimeni nu achitase asa, toti au rate, dar am discutat cu promitentul vanzator si achitam diferenta la semnarea contractului de vanzare cumparare, nemai beneficiind de acel discount. de asemeni aceasta modifcare se face prin act aditional. Va multumesc anticipat pt. ajutor...
Buna seara ... As dori daca se poate un sfat. Intentionez achizitionarea unui imobil (garsoniera). Aceasta este in valoare de 26.000 euro, dar pt ca se achita in totalitate beneficiez de un discount de 1000 euro. Ei, am achitat o buna parte din aceasta valoare .. urmand ca ulterior sa se achite diferenta (o saptamana). Pentru ca in momentul achitarii diferentei nu se incheie actul de vanzare-cumparare, as dori sa renunt la acea mie de euro si sa achit diferenta la semnarea actului de vanzare-cumparare, in momentul semnarii procesului verbal de predare-primire a imobilului. Intrebare: se poate modifica felul platii in antecontract? Am aceasta portita? Va multumesc anticipat.