avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate tdc

Activitate tdc

Buna seara,

firma la care lucrez a primit o cerere de infiintare a propirii pe 1/3 din salariul meu impreuna cu copia unei incheieri prin care se admite cererea de incuviintare a executarii silite a obligatiei cuprinse intr-un titlu executoriu reprezentat de un contract de credit incheiat cu un IFN in anul 2006, si care a avut ultima rata scadenta in data de 25.10.2011. Problema este ca acest IFN, in luna august 2008, dupa neplata a doua rate consecutive, a considerat obligatia scadenta anticipat si a introdus BO semnat de mine in alb in banca , conform unei clauze contractuale. Ma pot folosi de acest bilet pentru a invoca prescriptia? (Cerea de incuviintare a executarii a fost inregistrata in 01.08.2012.) Pot cere instantei sa oblige IFN-ul sa prezinte acest bilet, pt ca el lipseste din copia contractului care a fost atasata cererii de infiintare a popririi, cu toate ca era anexa (''face parte integranta din contract''). Alte doua anexe sunt atasate...Ce tip de contestatie trebuie sa depun : in anulare a incheireii sau contestatie la executare si care este termenul in care trebuie sa ma incadrez si de cand incepe sa curga: de cand a primit firma adresa de la BEJ sau de la prima propire ? Eu personal nu am primit nicio hartie, dar nici nu mai locuiesc la adresa care a fost folosita in acte de cativa ani...

Va multumesc frumos pentru raspunsuri,
Cu stima,
TDC
@ioannac

Ti le-am mai trimis odata, nu am nici un raport ca s-ar fi intors mesajul!
@ioannac

Buna, ti le-am trimis .

Bafta!
Buna Alina,

ti-am trimis subiectele.

Bafta!
Buna gyr,

ti le-am trimis.

Multa bafta
Pay it forward

Pentru cine este interesat, mai am eu subiectele trimise de Ellise in aprilie anul trecut. Subiectele sunt din domeniul juridic, limba engleza, dar ma gandesc ca cele de retroversiune va ajuta pe toti, indiferent de limba.

Discuție Taxa timbru
Cum se calculeaza taxele judiciare de timbru in cazul depunerii unei Plangeri la Curtea de Apel?

Cu multumiri.
Cum se calculeaza taxele judiciare de timbru in cazul depunerii unei Plangeri la Curtea de Apel?

Cu multumiri.
Buna ziua,

si totusi, unde se pot reclama aceste lucruri? In afara faptului ca nu ne-au fost platite salariile, suntem siguri sa nu au fost platite nici un fel de contibutii la stat din luna septembrie. E corect sa aibe prioritate furnizorii ? Pentru recuperarea salariului am inteles ca trebuie reclamat la ITM si in instanta, dar pentru restul? Chiar nu se poate face nimic?

Va multumesc