avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate Pishpirel

Activitate Pishpirel

Răspuns la discuția Mostenire , drept de vanzare!
Inca o intrebare, sotul supravietuitor are dreptul al 75% din apartament , cum poate sa isi cedeze partea la unul din copii?
Va salut. Intrebarea mea este : Daca sunt trecut ambii soti ca proprietari la apartament si au 5 copii, iar unul a decedat celalalt poate sa vanda apartamentul fara sa aiba aprobarea copiilor?
Răspuns la discuția Clientii si programe piratate!
Domnul Mihai a inteles exact ideea :P scurt si la obiect , asta si cautam ... multumesc pentru ajutor ...



ASTAZI : ..../..../20....




SC .................... SRL a procedat la instalarea urmatoarelor programe: Windows .............................., ............................. pentru care detinatorul unitatii PC:
Dl/D-na ................................................................................ detinator al C.I. cu seria : .... si nr. ..............
CNP....................................................., adresa .......................................................................................
declara ca detine licentele cerute de lege.

Instalatorul nu isi asuma nici un fel de raspundere fata de legalitatea programelor instalate la cererea detinatorului unitatii PC.


Detinator: Prestator:
Semantura Semnatura



Ar trebui sa fie in 2 exemplare ? Si pt client unul?
Salutari tuturor!
Am si eu nevoie de unde act la mana sau un proces verbal , pentru persoanele fizice care vor sa instaleze pe calculator programe piratate. Daca ma poate ajuta cineva cu un model sau sa ma ghideze cum sa-l fac.

Va multumesc!
Programele cumparate de ei gen : windows, office, asscon si diferite programe de proiectare(pe care au licenta), insa ei doresc si alte programe nelicentiate , pe care apoi noi le instalam cu acordul lor iar prin contract reiese ca orice program instalat de noi este detinut de firma sau furnizat de ei indiferent daca e cu licenta sau piratat ... pe mine ma intereseaza daca avem probleme pentru ca le facem "damblaua"
In contract scrie ca toate softurile instalate de noi sunt furnizate de firma ... asta nu ne scuza in nici un fel?
Daca cineva vine la mine cu un program si ma pune sa`l instalez asta inseamna ca si eu sunt vinovat pentru ceea ce stiu sa fac , nu cel care il poseda e vinovat ?
Buna ziua !
Lucrez la o firma care se ocupa cu instalari software, mentenanta si consultanta la mai multe firme , si persoane fizice.
Pentru firme se stie treaba avem un contract in care tot ce se instaleaza pe calculatoarele lor au raspundere totala.

Problema ar fi ca vrem si ca pentru persoanele fizice sa putem semna cu ei un proces verbal sau act de mana ceva care prin care sa isi asume responsabilitatea pentru tot ce vor pe calculator.

Daca puteti sa ma ajutati as ramane indatorat, va multumesc!