avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 164 soluții astăzi
Forum Activitate Dark_Guy

Activitate Dark_Guy

Buna Ziua!

Suntem mai multi proprietari care au cumparat imobile (legea 112) intr-o curte comuna. Curtea si una dintre locuinte a fost retrocedata fostei proprietare.

Recent a aparut un presupus cumparator care afirma ca a cumparat acesta locuinta impreuna cu TOATA suprafata curtii si ne-a somat sa evacuam masinile parcate pe "terenul lui". Teren pe care noi, timp de mai multi ani o inchiriam de la primaria Cluj in cota aferenta suprafetei locuintelor.

Mentionam ca cei care locuim aici de mai mult ani(si am devenit proprietari), am incercat sa cumparam curtea de la primarie, dar fara succes. Fosta proprietara nu ne-a contactat si nici nu am reusit sa o contactam in legatura cu curtea ulterior retrocedata dansei (dupa stirea noastra in 2008), deoarece avocatii dansei au refuzat dezvaluirea oricaror detalii de contact.

Acuma ne-am trezit cu noul proprietar care ne someaza sa evacuam toata curtea in afara de o cale de acces de o jumatate de metru. Ce putem face legal? (sunt 9 locuinte in aceasta curte comuna)